W dzisiejszym artykule, zajmiemy się umową pomiędzy Uczestnikiem terapii, a terapeutą, czyli kontraktem terapeutycznym.
Każde rozpoczęcie nowej współpracy, wiąże się przede wszystkim, z ustaleniem na czym będzie ona polegała oraz jakiego rodzaju obowiązki i korzyści, wynikają z niej dla obu stron. Dla przykładu, kiedy wynajmujemy mieszkanie, z jednej strony jego właściciel wymaga od nas terminowych płatności i dbania o wynajęty lokal, a z drugiej, gwarantuje nam miejsce zamieszkania, na określony umową czasu, co naturalnie wpływa na poczucie stabilności i bezpieczeństwa.
Podobnie jest w procesie terapii - tutaj także nawiązujemy współpracę (relację terapeutyczną), z którą wiążemy szereg oczekiwań (najczęściej dotyczących poprawy zdrowia psychicznego), a która wiąże się z pewnymi obowiązkami. Obowiązków tych, powinniśmy być świadomi.
W psychoterapii taką umowę nazywa się kontraktem, a jednym z jego elementów jest setting, o którym już pisaliśmy.
Kontrakt, czyli właśnie umowa pomiędzy pacjentem i terapeutą, jest omawiany i dyskutowany jeszcze przed rozpoczęciem faktycznej psychoterapii. Pacjent musi znać elementy kontraktu i mieć możliwość, aby się do nich odnieść, w przypadkach skrajnych natomiast, musi mieć możliwość, aby na któryś z owych elementów, się nie zgodzić.
Wszystkie elementy, które budzą wątpliwości, powinny być omówione i w zależności od indywidualnej sytuacji, pacjent i terapeuta podejmują decyzję, czy są w stanie zaakceptować kontrakt i podjąć współpracę. Oczywiście, faktycznie, to terapeuta proponuje kontrakt uczestnikowi terapii, a nie odwrotnie (w końcu to przecież terapeuta jest specjalista, która wie, w jakich warunkach powinna odbywać się psychoterapia), co nie oznacza, że pacjent ma obowiązek zgodzić się na wszystko.
Kontakt może być spisany lub omawiany ustnie.
Oprócz elementów dotyczących settingu, kontrakt zawierać powinien takie elementy jak:
- świadoma i dobrowolna zgoda na podjęcie psychoterapii, a w przypadku dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, zgoda rodziców lub opiekunów prawnych
- informacja o tajemnicy zawodowej i poufności obowiązującej terapeutę, a także o okolicznościach, w których może być z nich zwolniony (np. bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta bądź innych osób)
- informacja o możliwości nagrywania sesji przez terapeutę
- informacja o celach psychoterapii (mogą się one zmieniać w trakcie samej terapii)
- informacja o warunkach kończenia współpracy oraz o sytuacjach awaryjnych
Kontakt jest ważnym elementem pracy terapeutycznej dla obu stron – wpływa na poczucie stałości i bezpieczeństwa uczestnika terapii, który dzięki niemu wie, że np. daną trudną sytuację życiową, jest w stanie omówić z terapeutą, o określonej godzinie, w określony dzień tygodnia, czyli w stałym czasie sesji. Z drugiej strony, terapeuta także może poczuć się bezpiecznie - zaplanować swój grafik oraz proces terapii.
Zaakceptowanie kontraktu umożliwia rozpoczęcie psychoterapii, która, jeżeli wiąże się z zaangażowaniem obu stron, ma szanse być skuteczna.
A my niezmiennie zapraszamy Was do zadawania pytań pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]