Po kilku dniach, wracamy z artykułem, tym razem wyjaśniać kolejny z terminów, który dość szeroko działa w psychoterapii, a jednocześnie kontynuując nasz cykl #popsychologicznemu. Mowa o settingu.
"Setting", czyli tzw. „ramy leczenia”, to określenie stosowane przez psychoterapeutów, w odniesieniu do prowadzonych przez nich procesów terapeutycznych. Termin ten, jest najczęściej używany przez psychoterapeutów pracujących w nurcie psychodynamicznym, gdyż wywodzi się z psychoanalizy, jakkolwiek terapeuci innych nurtów, umawiają się z Uczestnikami terapii na podobne zasady, które nadają terapii strukturę.
Czego dotyczy "setting" i dlaczego jest tak ważny?
"Setting" to wszystkie ustalenia pomiędzy Uczestnikiem terapii i terapeutą, dotyczące tego w jakich warunkach będą przebiegać sesje terapeutyczne. Na "setting" składają się ustalenia dotyczące m.in.:
- terminu sesji i czasu jej sesji
- możliwości kontaktu z terapeutą poza sesjami
- przybliżonego czasu trwania terapii, który zależy od osobistych trudności
- sytuacji, w których można bezpłatnie odwołać wizytę, kosztu wizyty oraz sposobu płatności
- kwestii spóźnień
- możliwości zakończenia terapii w dowolnym momencie
- innych ustaleń ważnych w danej relacji terapeutycznej (np. zobowiązanie pacjenta do rozpoczęcia farmakoterapii)
"Setting" nadaje zatem strukturę terapii, a także stwarza poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dzięki niemu, Uczestnik terapii oraz terapeuta, wiedzą czego mogą się spodziewać, a wprowadzona w ten sposób stałość, ułatwia zbudowanie zaufania, które jest niezbędne w relacji terapeutycznej.
Zasady "settingu" mogą być zmieniane, jakkolwiek wszelkie modyfikacje są omawiane i akceptowane przez obie strony – Uczestnika terapii i terapeutę.
Chętnie odpowiemy na Wasze pytania, odnoszące się do tematki tego, jak i innych artykułów. Zapraszamy do kontaku z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]