Pomimo weekendowego odpoczynku, a może właśnie z tego powodu, dziś skupiamy się na niełatwym zagadnieniu, jakim jest samotność, która w niektórych przypadkach, może być związana z zaburzeniami osobowości. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Niemożność bycia samemu, to główna cecha zależnego zaburzenia osobowości (szeroko o zaburzeniach osobowiści, pisaliśmy już tutaj).
Wizja samotności, wiąże się z dużym lękiem i poczuciem zagubienia, dlatego Pacjenci z osobowością zależną, lgną do innych ludzi. Mniej ważne staje się dla nich także to, czy dane osoby dają im wsparcie, motywację i pozytywne doświadczenia, istotne jest to, że po prostu są i swoja obecnością redukują lęk.
Pacjenci tacy, w relacjach pozostają bierni, nie inicjując aktywności, nie dzieląc się własnym zdaniem czy też polegając w zupełności na innych (cudzych) opiniach czy światopoglądach, nawet gdy są zupełnie sprzeczne z ich własnymi. W takich sytuacjach, musieliby bowiem ryzykować odrzucenie bądź krytykę, a tego nie wytrzymałaby ich niska samoocena.
Opisywane zaburzenie, przekłada się na trudności w podejmowaniu decyzji, co często nie jest możliwe, bez wielokrotnych konsultacji i zapewnień innej osoby, że dane działanie ma sens. Czasami dzieje się tak, że całkowitą odpowiedzialność za osobę zależną, przejmuje ktoś bliski z otoczenia – partner czy rodzic, wybierając za nią pracę, znajomych czy miejsce zamieszkania.
Wszystko to, wiąże się z dużymi konsekwencjami emocjonalnymi. Pacjenci z osobowością zależną, nie komunikują swoich prawdziwych uczuć, stanów, potrzeb, a wręcz im zaprzeczają. Jest to poważny problem, ponieważ niemożność okazywania i odczuwania faktycznie doświadczanych, emocji wpływa na szereg problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.
Charakterystyczne jest tutaj, także zachowanie po zakończeniu bliskiej relacji. Gdy z jakiegoś powodu, związek Pacjenta się rozpada, doświadcza on ogromnego lęku i najczęściej, w celu obniżenia napięcia i dyskomfortu, dość szybko wchodzi w nowy związek.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Wam zapoznać się ze zjawiskiem samotności, w ujęciu zaburzeń osobowości. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem 573 921 771 lub adresem [email protected]