Czy zdarza Wam się widzieć przyszłość tylko w czarnym barwach? Oczywiście! Zdarza się to bowiem każdemu, a w dzisiejszym artykule opowiemy dlaczego tak jest.
Każdemu z nas, przynajmniej raz w życiu, zdarzyło się "przewidywanie" przyszłości, któremu towarzyszył jedynie najgorszy jej scenariusz. Zdarza się, że interpretujemy jakieś zdarzenie aż za bardzo albo wydaje nam się, że wiemy co ktoś o nas pomyślał. Wszyscy wpadamy w pułapkę zniekształceń poznawczych obwiniając, generalizując czy katastrofizując. Zdecydowanie częściej natomiast, sytuacje takie, mają miejsce w warunkach wzmożonego stresu.
Według definicji, zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione lub irracjonalne wzorce myślenia, które podtrzymują oraz utrwalają obecność objawów zaburzeń psychicznych. Częste zniekształcenia poznawcze, są szczególnie charakterystyczne dla zaburzeń depresyjnych i lękowych. Aron Beck - pionier badań w ich zakresie, określił je jako „zaburzenia myślenia” i szczególną uwagę zwrócił na ich szkodzący wpływ na nasze samopoczucie, do czego zresztą przychyla się także nurt CBT (terapia poznawczo - behawioralna), traktując myśli, jako "wywoływacz" naszych emocji oraz zwracając uwagę, że ich powtarzanie i zapętlanie, tworzy efekt błędnego koła.
Zniekształcenia poznawcze występują u wszystkich ludzi, jednak ich znaczne nasilenie, duża częstotliwość występowania oraz charakter poszczególnych zniekształceń, może skutkować wystąpieniem zaburzeń nastroju (depresja) lub zaburzeń lękowych.
Do najczęściej występujących zniekształceń poznawczych należą:
- Czytanie w myślach - zakładanie, że wie się co ludzie myślą, nie mając wystarczających dowodów na to, jak jest w rzeczywistości.
- Katastrofizacja – skupianie się na najgorszym możliwym scenariuszu pewnych zdarzeń.
- Etykietowanie – przypisywanie uogólnionych negatywnych cech sobie i innym.
- Personalizacja – przypisywanie sobie nieproporcjonalnie dużej winy za negatywne wydarzenia, nie dostrzegając udziału innych.
- Myślenie dychotomiczne – postrzeganie zdarzeń lub ludzi w kategoriach wszystko albo nic.
Czy psychoterapia może być pomocna w tym zakresie? W trakcie spotkań z terapeutą, Uczestnik terapii ma szansę nauczyć się rozpoznawać stosowane przez siebie zniekształcenia poznawcze. Dzięki temu, stają się one mniej uporczywe oraz mniej automatyczne, a sam Uczestnik terapii, jest w stanie odróżnić myśli od faktów.
Zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]