Wracamy do tematyki zaburzeń osobowości, przyglądając się w dzisiejszym artykule, zaburzeniom z wiązki B, czyli tzw. zaburzeniom dramatyczno - niekonsekwentnym.
Do drugiej, wyodrębnionej grupy zaburzeń osobowości należą: zaburzenie z pogranicza (borderline), histrioniczne, narcystyczne oraz antyspołeczne. Tą grupę zaburzeń nazywa się także zaburzeniami dramatyczno - niekonsekwentnymi, ponieważ cierpiący na nie Pacjenci, mają tendencje do lekceważenia konsekwencji swoich działań, ich emocje są chwiejne, a zachowania impulsywne.
Rozwijając charakterystykę poszczególnych zaburzeń, można powiedzieć, że Pacjenci z zaburzeniem z pogranicza, nieustannie obawiają się odrzucenia i starają się go uniknąć poprzez naprzemienną idealizację i dewaluację osób z bliskiego otoczenia. Nie są w stanie poczuć prawdziwej bliskości z drugą osobą, ponieważ nie akceptują ambiwalencji – dzielą świat, zdarzenia i ludzi na idealnie dobrych i złych.
Pacjentów histrionicznych cechuje silna potrzeba bycia w centrum uwagi oraz tendencja do teatralnych, uwodzicielskich i prowokacyjnych zachowań. Doświadczają też trudności w osiągnięciu bliskości emocjonalnej, a złość i frustrację budzi w nich utrata zainteresowania i podziwu ze strony innych osób.
Osoby narcystyczne są natomiast przekonane o własnej wyjątkowości i ważności. Są skupione na wizji osobistych osiągnięć i często fantazjują o sukcesie, choć sprawiają wrażenie osób o dużej pewności siebie, to tak naprawę ich poczucie własnej wartości jest bardzo kruche – błahe niepowodzenie potrafi zburzyć usilnie kreowany wizerunek siłacza i głęboko ich zranić.
Ostatnia grupa, to Pacjenci z antyspołecznym zaburzeniem osobowości, którzy często dopuszczają się czynów przestępczych – w wielu przypadkach od bardzo wczesnych lat życia. Charakterystyczny jest dla nich brak poszanowania dla innych osób i ich praw, obca jest im empatia i współczucie. Ich działanie jest bezwzględne, często także uciekają się do kłamstwa i manipulacji.
Mamy nadzieję, że nasze publikacje przybliżają Wam tematykę, z którą pracujemy na co dzień w Sensum.Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego. W nastepnym, a zarazem ostatnim artukule, przyblizającym zagadnienie zaburzeń osobowości, przybliżmy Wam zaburzenia z wiązki C, a tymczasem zachęcamy Was, do kontaktu z nami pod numerem 573 921 771 lub adresem [email protected]