Kontynuując rozważania na temat zaburzeń osobowości, dziś zajmiemy się bardziej szczegółowo tzw. zaburzeniami dziwaczno - ekscentrycznymi, czyli wiązką A.
Dziwność, inność, ekscentryczność – te określenia często opisują wrażenia, jakie wzbudzają w otoczeniu osoby, ze schizotypowym zaburzeniem osobowości. Dyskomfort w kontakcie, wynika z charakterystycznych dla tej osobowości zachowań, z reguły nie spotykanych w otoczeniu.
Jak się za chwilę przekonacie to ciekawe, ale i bolesne dla cierpiących na nie osób zaburzenie, pełne jest niezwykłości.
Kto z nas nie zna osoby (a może sami tacy jesteśmy), która do szczęścia potrzebuje nielicznych relacji, zachowując przy tym dużą niezależność? O ile taka postawa jest dość często spotykana i nie budzi zdziwienia, to już całkowite odcięcie i izolacja od otoczenia, może napawać niepokojem.
Osoby ze schizotypowym zaburzeniem osobowości, odczuwają duże napięcie w kontaktach społecznych i choć swoim zachowaniem wprawiają innych w zmieszanie, to same czują lęk przed ludźmi. Bliskie relacje są dla ich niezrozumiałe i niekomfortowe, w zasadzie utrzymują kontakt tylko z najbliższą rodziną.
Ich wypowiedzi są niejasne, zawiłe, metaforyczne. Często także zmieniają wątki, przeskakując z tematu na temat, a odpowiedzi jakich udzielają, nie są w ogóle związane z pytaniem, tak jakby składały się z przypadkowych skojarzeń. Równie zaskakujące i nieadekwatne wydają się być okazywane przy tym emocje – mówią o czymś innym, niż treść ich słów.
Przy tego rodzaju zaburzeniach, charakterystyczne jest również przekonanie, że żadna rzecz dziejąca się z udziałem osoby na nie cierpiącą, nie jest dziełem losu lub przypadku, wręcz przeciwnie – wszystkie wydarzenia wokół, dotyczą jedynie ich i np. fakt, iż sprzedawca w sklepie źle wydał resztę, jest dowodem na to, że ktoś celowo chciał ich oszukać (są to tzw. idee odnoszące).
Zainteresowania osób ze schizotypowym zaburzeniem osobowości są równie osobliwe – ciekawi ich telepatia, jasnowidztwo, mistycyzm i zjawiska nadprzyrodzone. Sami deklarują, że doświadczają czasami zjawisk pozazmysłowych np. mogą spojrzeć w przyszłość lub mają inne „magiczne” zdolności.
Podłożem opisywanych przez nas zaburzeń, może być związane ze współwystępującą w łagodnej postaci schizofrenią albo wynikać z czynników psychospołecznych jak np. trauma wczesnodziecięca czy doświadczenie długotrwałego stresu.
W kolejnym artukule, przybliżmy Wam zaburzenia z wiązki B, a niezmiennie zachęcamy Was, do kontaktu z nami pod numerem 573 921 771 lub adresem [email protected]