Podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii, często bywa niezwykle trudne. Im bardziej zagłębiamy się w temat psychoterapeutów, nurtów czy miejsc świadczących tego typu wsparcie, pojawia się coraz więcej niewiadomych, a samo rozpoczęcie psychoterapii, wydaje się drogą w nieznane. Także w nieznane obszary własnych zachowań i funkcjonowania.
Być może zastanawiacie się lub zastanawialiście się kiedyś nad rozpoczęciem psychoterapii, możliwe też, że podjęliście już tą decyzję i poszukujecie odpowiedniego terapeuty. W dzisiejszym artykule, chcieliśmy zatem podzielić się z Wami kilkoma informacjami, które mogą być przydatne od samego początku terapii.
- Częstotliwość
Sesje terapeutyczne odbywają się z ustaloną regularnością. Zazwyczaj jest to jeden raz w tygodniu (stały dzień i godzina), czasami dwa razy w tygodniu (głównie w nurcie psychodynamicznym), rzadziej co 2 tygodnie. Częstotliwość wynika z indywidualnych trudności Uczestnika terapii.
Dlaczego akurat tak często? Tydzień to optymalna ilość czasu na „popracowanie” nad treściami z poprzedniej wizyty. Gdy przerwy robią się zbyt długie, cierpi na tym efektywność terapii, a im dłuższy czas między kolejnymi sesjami, tym więcej informacji do podzielenia się z terapeutą, a mniej na właściwą pracę terapeutyczną.
- Długotrwałość terapii
Jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy odczuwają poprawę i są zadowoleni z efektów po stosunkowo krótkim czasie np. kilku miesiącach, inni potrzebują go więcej (często kilka lat). Długość procesu zależy od celów terapii, modalności w jakiej pracuje terapeuta, motywacji Uczestnika terapii i wielu innych zmiennych. Oczywiście o tym, jak długo będzie trwać terapia rozmawiamy z terapeutą.
- Długość spotkania
Sesje indywidualne trwają po około 50 minut, sesje par i rodzin od 60 do 90 minut. Warto mieć to na uwadze i wcześniej zagospodarować odpowiednią ilość czasu na dojazd, wizytę oraz powrót. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze, gdy po sesji mamy chwilę na powrót do siebie czy zebranie myśli.
- Polepszenie i pogorszenie
W procesie terapii zdarzają się okresy, kiedy czujemy się lepiej (wtedy może się nam wydawać, że terapia nie jest już potrzebna) oraz kiedy nasze objawy się nasilają (wtedy czujemy, że nie działa). Zmiany te są naturalnym elementem procesu i wynikają z pracy, jaką wykonujemy podczas sesji. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakończeniu terapii, warto omówić swoje plany i motywację z terapeutą.
A na zakończenie, tych z Was, którzy są zainteresowani podjęciem psychoterapii, informujemy, że w naszym Centrum kilkoro specjalistów ma jeszcze wolne miejsca. Przypominamy również, że pracujemy w różnych nurtach, a naszą pracę poddajemy regularnej superwizji. Zapraszamy Was zatem do kontaktu z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]