Październik jest okresem wzmożonych obowiązków, związanych ze szkołą, studiami czy też pracą. W dzisiejszym artykule z serii #popsychologicznemu, chcemy się zatem przyjrzeć tematowi odkładania realizacji założonych obowiązków, czyli prokrastynacji.
Osoby, które zwlekają z wykonywaniem zadań i obowiązków, często nazywane są leniwymi, trzeba jednak podkreślić, że prokrastynacja nie jest lenistwem. W prostym tłumaczeniu, jest to odwlekanie pewnych działań, początkowo połączone z odczuwaniem satysfakcji i polepszonego nastroju, pomimo świadomości, że w przyszłości, takie właśnie odwlekanie, może to być przyczyną dyskomfortu lub stresu.
Jaka jest więc różnica pomiędzy prokrastynacją, a lenistwem? Ogromna - leniuchowanie nie prowadzi, do odczuwania wyrzutów sumienia w związku ze zmarnowanym czasem, natomiast osoby, które prokastynują, dobrze wiedzą, że odwlekanie może być dla nich szkodliwe, co w konsekwencji powoduje napięcie i prowadzi do jeszcze większych trudności z rozpoczęciem realizacji zadania.
Najbardziej podatne na prokrastynacje są osoby neurotyczne i impulsywne, ze względu na łatwość rozproszenia uwagi, brak koncentracji na jednym źródle oraz częste przechodzenie pomiędzy rozpoczętymi zadaniami. Wiąże się to również z niską samooceną i poczuciem własnej wartości.
Odwlekanie zadań może także stanowić próbę oddalenia konieczności podejmowania ważnych wyborów: “może w tym czasie problem sam się rozwiąże, albo ktoś inny podejmie tą decyzje za mnie”.
Istnieje kilka przyczyn powstawania i rozwijania się prokrastynacji:
- lęk przed porażką
- lęk przed sukcesem
- obawa przed zwiększeniem wymagań otoczenia
- lęk przed bezradnością
Jak zatem radzić sobie z prokastynacją? Nauka zarządzania czasem oraz planowanie to podstawowe elementy pracy nad tą przypadłością, jednak czasem mogą okazać się niewystarczające. Wtedy warto udać się na konsultacje z psychologiem lub psychoterapeutą, który może pomóc poszukać przyczyny problemu - w takich przypadkach, szczególnie polecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Jeżeli czujesz, że zmagasz się z tym problemem chętnie omówimy z Tobą trudności! Zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]