„Dzień dobry, chciałabym zapisać się na psychoterapię”
Jest to zdanie, które często słyszymy w naszym Centrum. Na psychoterapię można uczęszczać samodzielnie, istnieje też psychoterapia par i małżeństw czy terapia uzależnień, a psychoterapeuci pracują różnymi sposobami i różnymi metodami. Aby zatem nieco ułatwić pierwszy krok w kierunku zdrowia psychicznego, w artykule przedstawiamy charakterystykę pięciu głównych nurtów psychoterapii.
Nurt psychodynamiczny
Nurt psychodynamiczny wywodzi się z psychoanalizy, której twórcą był Zygmunt Freud. Współcześnie, oba podejścia różnią się od siebie na tyle, że są to dwie oddzielne metody pracy. Spośród wszystkich modalności terapeutycznych, nurt psychodynamiczny (a także psychoanalityczny), wyróżnia się założeniem o istnieniu nieświadomości, w której znajdują się mechanizmy obronne (ich zadaniem jest m.in. redukcja lęku i zachowanie pozytywnej samooceny) oraz konflikty. Dostęp do niej uzyskujemy, dzięki metodzie pracy polegającej na względnym wycofaniu terapeuty i wnoszeniu spontanicznych treści przez Pacjentów, dzięki czemu specjalista poznaje ich świat wewnętrzny, czyli świat przeżyć.
Psychodynamicznie pracuje się głównie z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami psychosomatycznymi, trudnościami w relacjach oraz niskim poczuciem własnej wartości. W omawianym podejściu, największe znaczenie ma relacja terapeutyczna. Jest ona szczególnie istotna, ponieważ w procesie terapii, Pacjenci zaczynają przeżywać i doświadczać psychoterapeutę podobnie do ważnej i bliskiej osoby z przeszłości (np. rodzica).
Psychoterapia psychodynamiczna wyróżnia się wysoką skutecznością leczenia, jest także procesem długoterminowym – najczęściej kilkuletnim. Sesje mogą odbywać się jeden lub dwa razy w tygodniu.
Nurt poznawczo – behawioralny
CBT (psychoterapia poznawczo – behawioralna) to nurt, który jest połączeniem terapii poznawczej i behawioralnej. Główne założenie opiera na istnieniu związku pomiędzy myślą, emocją i zachowaniem. Zmiana myśli umożliwia zmianę doświadczanych uczuć, emocji i w konsekwencji, zmianę behawioralną.
Poprzez różne techniki, psychoterapeuta starają się wspólnie z Pacjentami podważyć nieprawdziwe i niekorzystne (krzywdzące) wzorce myślowe i zastąpić je bardziej adaptacyjnymi, wspierającymi i zgodnymi z rzeczywistością.
CBT to podejście ustrukturyzowane oraz zorientowane na określone podczas początków współpracy, cele.
W podejściu tym, Pacjenci często dostają zadania domowe (np. monitorowanie nastroju, myśli automatycznych) mogą więc pracować nad swoimi trudnościami również pomiędzy sesjami.
Nurt poznawczo-behawioralny jest zalecaną metodą pracy w zaburzeniach nastroju (m.in. depresja, dystymia), zaburzeniach lękowych (np. lęk napadowy, zespół lęku uogólnionego, fobie), zaburzeniach odżywiania, zaburzenia obsesyjno - kompulsywnych.
CBT jest metodą krótkoterminową – praca terapeutyczna trwa najczęściej od kilku tygodni do kilku miesięcy. Oczywiście w niektórych przypadkach może trwać dłużej, wszystko zależy od indywidualnych trudności.
Nurt Gestalt
Psychoterapia Gestalt wywodzi się z podejścia humanistycznego. Metoda ta wyróżnia się naciskiem na podmiotowość Klienta (a nie Pacjenta, jak w pozostałych metodach), który jest uważany za eksperta od swojego życia i który ma wystarczająco siły, aby wprowadzać pożądane zmiany do swojego życia.
W myśl terapii Gestalt, każdy człowiek ma naturalny potencjał umożliwiający rozwój, czasami jednak ulega on zablokowaniu. Psychoterapia ma natomiast umożliwić powrót do bezproblemowego i satysfakcjonującego korzystania ze środowiska, z którym pozostajemy w ciągłej interakcji. Terapeuta w pracy z Klientem, stara się skupić na tym co tu i teraz, na bieżących odczuciach.
W tym podejściu dużą wagę przywiązuje się również do relacji terapeutycznej, która powinna zapewniać bezpieczeństwo będące niezbędne do swobodnego przeżywania skrywanych emocji.
Terapia Gestalt jest zalecana szerokiemu gronu odbiorców. Jest pomocna dla osób zmagających się z depresją czy zaburzeniami lękowymi. Nurt ten jest odpowiedni również dla osób chcących lepiej poznać siebie oraz zwiększyć swój potencjał, żyć „pełnią życia”.
Długość trwania terapii jest zróżnicowany – może trwać od kilku miesięcy, roku do nawet kilku lat.
Nurt systemowy
Psychoterapia systemowa jest głównie skierowana do par, małżeństw, rodzin lub grup. Skupia się na funkcjonowaniu systemów, których częścią są Pacjenci.
Systemem może być rodzina lub inna grupa, której członkowie, w jakiś sposób na siebie oddziałują i od siebie zależą. Właśnie te zależności są elementem interesującym terapeutów.
Zgodnie z teorią systemów, zależności nie są prostoliniowe (przyczyna -> skutek) tylko cyrkularne – jedno zjawisko wpływa na drugie, te na kolejne i jeszcze następne. Tak powstaje mechanizm błędnego koła, którego celem jest utrzymanie statusu quo w systemie, czyli zachowania obecnego stanu - podtrzymanie go.
Wzajemne zależności są głównym zainteresowaniem terapeutów, którzy w trakcie sesji, starają się odkryć i przedstawić Pacjentom, w jaki sposób tworzą się i podtrzymują ich trudności.
Terapia systemowa jest zalecana, kiedy w danym systemie pojawiają się konflikty, trudne wydarzenia życiowe, problemy wychowawcze, przemoc lub innego rodzaju zaburzenia.
W tym podejściu sesje mogą odbywać się rzadziej, niż co tydzień (np. co 2 tygodnie), a sama terapia najczęściej jest krótkotrwała – jej długość waha się od kilku do kilkunastu spotkań.
Nurt integratywny
Podejście integratywne to nurt, który łączy wiedzę teoretyczną oraz techniki pracy charakterystyczne dla pozostałych modalności. Integruje on osiągnięcia najważniejszych podejść, co umożliwia elastyczne dopasowanie sposobu pracy do indywidualnych potrzeb Pacjentów.
W zależności od doświadczanych przez Pacjentów trudności, terapeuta może pracować bardziej na tym co świadome lub szukać ukrytych znaczeń, może być bardziej dyrektywny bądź wycofany. Właściwe rozpoznanie problematyki oraz preferencji Pacjentów umożliwia wybór teorii, w ramach której rozumiane są ich przeżycia i trudności oraz dobór właściwych metod pracy.
Terapia integratywna z uwagi na swoją wielowymiarowość, jest polecana przy wielu rodzajach problemów. Mogą się na nią zgłosić osoby zmagające się m.in. z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi czy zaburzeniami odżywiania.
Czas trwania terapii jest zróżnicowany, jednak częściej proces jest krótkoterminowy (kilka miesięcy) niż długoterminowy (kilka lat).
Zastanawiasz się jaki nurt byłby wskazany w Twoich trudnościach? Zależy Ci na uzyskaniu informacji, kto z naszych Specjalistów pracuje w konkretnej metodzie? Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]