Początek roku jest czasem, w którym, pod wpływem noworocznych postanowień, niektórzy z nas, skupiają się na wyrobieniu w sobie określonych nawyków. Ile razy zakładaliście regularne chodzenie na siłownie albo rezygnacje ze słodyczy? Udało się? W poniższym artykule, przyjrzymy się czym tak naprawdę jest nawyk i jak działa pętla nawyku.
W terminologii psychologicznej, nawyk jest to zautomatyzowana czynność (sposób zachowania czy reagowania), którą nabywa się w wyniku ćwiczenia (głównie przez powtarzanie). Proces tworzenia się danego nawyku, można natomiast podzielić na 3 etapy:
- wskazówka - jest to każda sytuacja, środowisko, jakakolwiek rzecz, która może nam się skojarzyć z wykonywaniem pewnej czynności
- zwyczaj - to regularne wykonywanie jakiejś czynności
- nagroda - przypieczętowanie danej czynności
Powyższe etapy, wyjaśnimy na podstawie codziennej sytuacji: wchodzimy do pracy i pierwszą z wykonywanych czynności jest zaparzenie kubka kawy, wypicie go i cieszenie się jego smakiem. Powtarzamy tą czynność codziennie, aż przestajemy ją zauważać. Ale jak to się stało?
W głowie utworzyła się tzw. „pętla nawyku”. Wejście do pracy to wskazówka, zrobienie kubka kawy to zwyczaj, a jego smak, to nagroda. Co ciekawe, w tej sytuacji mózg spodziewa się i oczekuje nagrody w momencie wejścia do pracy, już wtedy sygnalizuje odczucie przyjemności. Co jednak może się stać, gdy praca rozpocznie się bez wypicia porannej kawy? W momencie, w którym nie wykonamy czynności nawykowej, nagle zaczynamy silnie jej pragnąć.
Powtarzanie nawyków w dużej mierze upraszcza nam życie. Według badań, aż do 40% podejmowanych przez nas decyzji w ciągu danego dnia, wynika z przyzwyczajeń i nawyków. Według Charlesa Duhingga, dziennikarza z „New York Times”. nawyki to nieświadome opcje i decyzje, które otaczają nas codziennie. Aby czynność stała się nawykiem. powinna być powtarzana przez ok 21 dni, po tym czasie staje się automatycznym standardem, według którego postępujemy.
Co ciekawe, działa to w obie strony! Jeżeli uznajemy, że w naszym życiu jest jakiś szkodliwy nawyk, powinniśmy poświecić 21 dni, aby zastąpić go innym, dobrym nawykiem. Działając w ten sposób, możemy nauczyć się eliminować złe nawyki i podnosić jakość naszego życia. Chcąc zastąpić stare przyzwyczajenie, przyzwyczajeniem nowym i lepszym, musimy dostrzec wskazówkę czyli wyzwalacz, jego działanie, czyli zwyczaj oraz nagrodę, jaką z tego otrzymujemy.
Do zmiany złych i szkodzących nam nawyków, niezmiennie zachęcamy! :)