W dzisiejszym artykule z serii #popsychologicznemu, spróbujemy przybliżyć czym są i po co stosujemy mechanizmy obronne.
W najprostszy sposób, mechanizmy obronne możemy opisać, jako metody radzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami.
Nasz umysł wytwarza je, aby zmniejszyć lęk, frustrację, poczucie winy oraz ochronić świadomą część naszej osobowości. Są one naturalne, nawykowe i działają nieświadomie, natomiast autorem tego pojęcia, jest znany „ojciec” psychologii - Zygmunt Freud oraz Jego następcy, którzy ową koncepcję rozwinęli (szczególnie zasłużyła się tutaj córka Zygmunta – Anna Freud)
Mechanizmy obronne pojawiają się, w momencie gdy odczuwamy silne emocje, z którymi ciężko jest sobie poradzić. Ich zadaniem jest "ochrona" przed zagrożeniami i sytuacjami, w których trudno jest się odnaleźć. Człowiek tworzy pewien dystans, barierę, która odgradza go od nieprzyjemnych uczuć, np. wstydu czy poczucia winy.
Wśród mechanizmów obronnych wyróżniono między innymi takie jak:
- Racjonalizacja - polega na racjonalnym wyjaśnianiu zachowania bądź uczucia niepożądanego w sposób logiczny i unikania przy tym prawdziwych pobudek działania, np. „nie szkodzi, że nie zostałem zaproszony na urodziny, i tak miałem inne plany”
- Idealizacja - polega na wyobrażaniu sobie czegoś / kogoś dużo lepiej niż w rzeczywistości (w sposób wyidealizowany)
- Sublimacja – jeden ze zdrowszych mechanizmów obronnych, który polega na przerzuceniu trudnych impulsów / uczuć na inny obszar, np. poczucie złości przeniesione na aktywność fizyczną.
- Tłumienie - przykre uczucia cały czas są obecne w świadomości człowieka, ale z jego woli są ignorowane i zastąpione przyjemnymi.
Czy mechanizmy obronne są zatem nam potrzebne? Oczywiście, że tak! Przede wszystkim należy wspomnieć, że występują one u każdego człowieka i są niezbędne, bo pełnią rolę przystosowawczą. Tkwi tutaj jednak pewne ryzyko - reedukacja napięcia może okazać się na tyle atrakcyjna, że używanie mechanizmów obronnych, może się u nas utrwalić i wchodzić w nawyk. Przykładem takiego zachowania może być tłumienie, które nagromadzone, może prowadzić do pogorszenia się funkcjonowania emocjonalnego.
Mamy nadzieję, że zyskaliście trochę wiedzy dotyczącej mechanizmów obronnych. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem 573 921 771 lub adresem [email protected]