W dzisiejszym cyklu #popsychologicznemu, zajmiemy się tematem, który w pierwszej chwili może wywołać nieco konsternacji czy zawstydzenia, a więc masturbacją dziecięcą.
Dość często w naszych gabinetach spotykamy rodziców, którzy z dużą obawą i niepewnością zgłaszają ten „problem”. Zjawisko masturbacji kojarzy się nam z prywatną, intymną czynnością, o której nie mówi się publicznie. Temat ten owiany jest niemałym tabu, jednak należy zauważyć, że masturbacja dziecięca pełni wiele funkcji, o których każdy rodzic powinien wiedzieć.
Jest to zjawisko zaskakującą częste i zupełnie naturalne, a w rozwoju dziecka pełni ona wiele ról:
- masturbacja rozwojowa – pojawiająca się już w najmłodszych latach dzieciństwa. Jej celem jest doznanie przyjemności z dotyku, czy ocierania miejsc intymnych, dzięki czemu dziecko poznaje lepiej swoje ciało i odruchy. Zwykle dzieci stosują jeden, wyuczony sposób dotyku. Jak reagować? Najlepiej wcale. Nie należy krzyczeć na dziecko, ani w żaden sposób mu przeszkadzać. Nie wolno również wywoływać w nim poczucia winy, czy wstydu. Warto jednak porozmawiać z nim na temat tego, co dzieje się z jego ciałem i uświadomić mu, że masturbacja jest czynnością intymną i nie powinno się jej praktykować w otoczeniu innych osób.
- masturbacja eksperymentalna – towarzyszy jej duża ciekawość poznawcza, dzieci traktują swoje ciało jako pole do eksperymentu – może zdarzyć się, że w celu zbadania cielesnych odczuć, będą używały różnych przedmiotów, czy też naśladowały zachowania zaobserwowane w swoim środowisku lub w internecie. Jak reagować? Jeśli zauważymy, że dziecko eksperymentuje w sposób szkodliwy lub niebezpieczny – warto interweniować natychmiast. Nie należy jednak reagować impulsywnie, zamiast tego dobrze jest spokojnie porozmawiać z dzieckiem na temat negatywnych konsekwencji płynących z takich zachowań.
- masturbacja instrumentalna – pełni funkcję kompensacyjną. Może służyć m.in. zdobyciu zainteresowania ze strony otoczenia - jeśli rodzic wielokrotnie zareaguje na czynność masturbacji, dziecko uczy się, że może w ten sposób zwracać na siebie uwagę. Z drugiej strony, może ona również służyć rozładowaniu napięcia i stresu. Jak reagować? Taki rodzaj masturbacji świadczy o doznawanych przez dziecko trudnościach. Wówczas warto udać się do specjalisty, który będzie w stanie rozpoznać źródło tego zachowania.
Masturbacja dziecięca jest naturalnym dla rozwoju dziecięcego zjawiskiem. Warto być świadomym rodzicem - edukować siebie oraz dzieci w temacie ich ciała i seksualności. Zdajemy sobie jednak sprawę, jak trudne może okazać się mówienie o seksualności swoich pociech.
Jeśli zauważasz nietypowe zachowania u swojego dziecka lub czujesz potrzebę wsparcia w rozmowach dotyczących rozwoju małego człowieka – zapraszamy Ciebie do Centrum Sensum!