W dzisiejszej publikacji poruszamy temat fobii.
Każdy z nas czegoś się boi. Dla niektórych źródłem strachu jest agresywny pies sąsiada, ktoś inny wskakuje szybko na stół na widok pająka, a niektórzy, na samą myśl o podróży samolotem dostają ciarek. Musimy jednak odróżnić strach będący naturalną reakcją na niebezpieczeństwo od fobii, która w wielu przypadkach, może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości naszego życia.
Strach jest zjawiskiem naturalnym, jako prosta reakcja na niebezpieczeństwo. Czując zagrożenie doświadczamy reakcji strachu, która składa się z 4 aspektów:
- składniki poznawcze – to rozpoznanie bezpośredniego zagrożenia życia
- składniki somatyczne – natychmiastowa reakcja organizmu na niebezpieczeństwo
- składniki emocjonalne – uczucie przerażenia i panika
- składniki behawioralne – ucieczka, bezruch, walka
Ze zwykłym strachem łatwo nam się uporać samemu, z fobią jest dużo trudniej.
Fobia jest to stała relacja strachu, zdecydowanie nieproporcjonalna do rzeczywistego zagrożenia, np. fobia przed kotami. Do objawów fobii należą:
- utrzymujący się strach przed określonymi sytuacjami
- silny strach lub panika w rzeczywistym kontakcie z niebezpieczeństwem
- rozpoznanie, że strach jest nadmierny, nieuzasadniony
- unikanie sytuacji fobicznych
Zarówno strach jak i fobia, powstają gdy obojętny sygnał następuje w tym samym czasie co przykre doznanie. Jeśli przykre doznanie jest nieznaczne, to obojętny sygnał staje się sygnałem wywołującym niewielki strach. Jeśli natomiast doznanie jest wyjątkowo nieprzyjemne, sygnał staję się przerażający i wówczas rozwija się fobia. W psychologii zjawisko to definiujemy jako warunkowanie klasyczne.
W fachowej literaturze opisuje się następujące rodzaje fobii:
- fobie specyficzne (dotyczące określonego obiektu lub sytuacyjne)
- agorafobia bez zaburzeń lęku panicznego
- fobia społeczna
- fobie bliżej nieokreślone – są diagnozowane, gdy u danej osoby występują objawy fobii, ale nie spełnia ona wszystkich kryteriów, np. objawy występują krócej niż 6 miesięcy
Leczenie fobii zwykle odbywa się przy pomocy terapii poznawczo - behawioralnej (ang. CBT). Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy ze względu na uporczywy, powtarzający się i długotrwały strach, chętnie omówimy z Tobą trudności! Zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]