W dzisiejszym artykule z cyklu #popsychologicznemu, zajmiemy się zagadnieniem depresji sezonowej – czy naprawdę istnieje, a jeśli tak, to jak ją rozpoznać?
Nie ulega wątpliwość, że okres jesienny, kojarzy nam się z obniżonym nastrojem, na co wpływa m.in. ograniczony dostęp do światła słonecznego. Czasami nie kończy się tylko na gorszym samopoczuciu, a objawy stają się na tyle silne, że utrudniają nam normalne funkcjonowanie. W psychologii stan taki, określany jest jako sezonowe zaburzenie nastroju (z ang. SAD – Seasonal Affective Disorder), zwane również depresją sezonową. Jest to realna choroba znajdująca się w klasyfikacji ICD-10 oraz klasyfikacji DSM-5.
SAD jest specyficznym zaburzeniem nastroju, najczęściej rozpoznawanym w okresie jesienno - zimowym, jednak nie wyklucza się także przypadków depresji sezonowej wiosennej lub letniej. Diagnozowana jest ona wtedy, gdy odnotowujemy nawroty epizodów w ciągu 2 lat, najczęściej natomiast, dotyka osoby po 30 roku życia i według badań, znacznie częściej dotyczy kobiet.
Objawy depresji sezonowej mogą utrzymywać się przez dłuższy czas albo pojawiać się cyklicznie (wraz z nadejściem danej pory roku z przerwami na okresy dobrego samopoczucia). Do najczęstszych jej objawów zaliczamy:
- uczucie smutku, przygnębienia, niepokoju i lęku
- utrata zainteresowań, wzmożona senność
- przewlekłe zmęczenie
- zaburzenia pamięci, zwłaszcza krótkotrwałej
- obniżone poczucie własnej wartości
- drażliwość
- wzrost apetytu i przyrost masy ciała
Bardzo ważne jest, aby odróżnić jesienną chandrę od sezonowego zaburzeniem nastroju, a podstawową różnicą, jest tu czas trwania. Zakłada się, że chandra może trwać od kilku godzin do kilku dni, natomiast w przypadku SAD, objawy występują nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch tygodni.
Właściwą diagnozę powinien postawić specjalista, ponieważ objawy depresji sezonowej i „klasycznej”, są do siebie zbliżone i może zdarzyć się tak, że depresja sezonowa przybierze postać depresji ciągłej.
W przypadku łagodnego nasilenia się objawów, z psychologicznego punktu widzenia, najbardziej skuteczna jest terapia poznawczo - behawioralna, u pacjentów z silniejszymi objawami, wprowadza się również leczenie farmakologiczne, pod okiem lekarza psychiatry.
My natomiast, niezmiennie zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]