Czasami zdarza się, że mówiąc o kimś, używamy sformułowania: „On / Ona, jest taka nijaka, kompletnie bez osobowości”. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym nie ma nawet odrobiny racji, ponieważ każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie i przejawiający się w różnych obszarach zestaw cech, który potocznie nazywamy osobowością.
Drugą z omawianych przez nas cech osobowiści, jest Sumienność
Sumienność, według teorii Wielkiej Piątki, jest cechą osobowości, która odpowiada za naszą tendencję do wykazywania samodyscypliny i wytrwałego dążenia do wyznaczonych celów. Pojawia się tutaj bardzo wysoka ambicja, chęć pokazania swoich możliwości oraz duża potrzeba rywalizacji.
W relacjach towarzyskich, osoby sumienne, to takie, na które można liczyć zawsze. Zobowiązując się do pomocy, są w gotowości do jej niesienia, bez względu na rodzaj sprawy czy porę dnia lub nocy.
A co z życiem zawodowym? Na pierwszy rzut oka, sumienność jest cechą niezwykle pożądaną przez pracodawców, jakkolwiek jej nadmiar może prowadzić to wielu trudności. W pogodni za osiągnięciem założonych celów, osoba bardzo sumienna, często zaniedbuje swoje zdrowie psychiczne - niedosypia, przestaje dbać o życie towarzyskie, wszelkie siły przekłada na właśnie zlecone zadanie.
To wszystko może prowadzić do chronicznego zmęczenia, znaczącego spadku jakości życia, pracoholizmu, a nawet zaburzeń obsesyjno - kompulsywnych (OCD). Pojawia się zatem pytanie: czy istnieje „zdrowa sumienność”?
Oczywiście, natomiast jest ona trudna do wypracowania, wymaga bowiem od osoby z dużym natężeniem tej cechy, wglądu w swoje możliwości, a także umiejętności powiedzenia „stop”, kiedy zauważa, że dany projekt, relacja czy sytuacja, znacząco przekracza granice jej wytrwałości. Pamiętajcie: nie ma w tym zupełnie nic złego!
Nie ukrywamy, że zagadnienie sumienności, jest nam niezwykle bliskie i często pojawia się za drzwiami naszych gabinetów. Publikujemy zdanie, które często pomaga nam uchronić się przed nadmierną sumiennością. Polecamy wrócić do niego przynajmniej kilka raz w tygodniu! Jesteś wystarczający/a. Dzisiaj. Teraz. Tutaj!
A czy istnieje możliwość badania swojej osobowości i uzyskania pełnego opisu, tego jak funkcjonujemy? Oczywiście!
Badanie osobowości, wykonuje się jednym z kilku testów im.in: NEO-FFI lub nieco dokładniejszym NEO-PI-R lub EPQ-R. Wykonanie tego typu badań, może być niezwykle pomocne w doradztwie zawodowym, a także indywidualnej diagnozie psychologicznej. Każdorazowo wykonanie testu poprzedzone jest wywiadem diagnostycznym, który jest nieodłączną częścią procesu oceny cech osobowości.
Do wykonania takich właśnie badań, zapraszamy do naszych placówek, po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: 573 921 771 lub pod adresem [email protected].