Czasami zdarza się, że mówiąc o kimś, używamy sformułowania: „On / Ona, jest taka nijaka, kompletnie bez osobowości”. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym nie ma nawet odrobiny racji, ponieważ każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie i przejawiający się w różnych obszarach zestaw cech, który potocznie nazywamy osobowością.
W dzisiejszym artykule, postaramy się przybliżyć „otwartość na doświadczenia”, jako kolejną w naszym cyklu #popsychologicznemu, cechę osobowości.
Cecha ta, charakteryzuje się tendencją do poszukiwania oraz pozytywnego wartościowania doświadczeń życiowych, tolerancją na nowość i ciekawością poznawczą. Jak jednak „otwartość na doświadczenia”, przekłada się na życie codzienne i gdzie możemy ją zauważyć?
Osoby z wysokim natężeniem tej cechy, chętnie wybierają niestandardowe rozwiązania, są niezwykle kreatywne, a ich zainteresowania skupiają się na wielu obszarach. Chętnie włączają się w rozmowy o sztuce, muzyce czy teatrze, mają bardzo bogate przeżycia wewnętrzne oraz wysoki poziom wrażliwości na piękno. Aktywnie biorą też udział w nowych projektach i spotkaniach, potrafią znajdywać wspólny język z rozmówcą.
Występowanie otwartości na doświadczenia, sprawia, że osoba obdarzona tą cechą, w sposób nieskrępowany może kwestionować autorytety czy wypracowane standardy, podając wiele argumentów przemawiających za jej czy jego punktem widzenia. Warto także zauważyć, że rozmowy te mogą być niezwykle kreatywne i twórcze.
Co natomiast charakteryzuje osoby z niską otwartością na doświadczenia? Preferowanie tego, co jest już znane i sprawdzone, niechętne uleganie nowinkom technologicznym czy zmianom dotychczasowy modeli funkcjonowania. W swoich poglądach, osoby takie są raczej stałe, bardzo mocno cenią sobie tradycję, w miejscu pracy natomiast, dobrze czują się w zadaniach powtarzalnych.
Na zakończenie, proponujemy małą zagadkę psychologiczną: na jakich stanowiskach odnajdą się osoby z niskim / wysokim natężeniem otwartości na doświadczenia? Zachęcamy do zastanowienia się nad tym właśnie pytaniem.
A czy istnieje jednak możliwość badania swojej osobowości i uzyskania pełnego opisu, tego jak funkcjonujemy? Oczywiście!
Badanie osobowości, wykonuje się jednym z kilku testów im.in: NEO-FFI lub nieco dokładniejszym NEO-PI-R lub EPQ-R. Wykonanie tego typu badań, może być niezwykle pomocne w doradztwie zawodowym, a także indywidualnej diagnozie psychologicznej. Każdorazowo wykonanie testu poprzedzone jest wywiadem diagnostycznym, który jest nieodłączną częścią procesu oceny cech osobowości.
Do wykonania takich właśnie badań, zapraszamy do naszych placówek, po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: 573 921 771 lub pod adresem [email protected].