Czasami zdarza się, że mówiąc o kimś, używamy sformułowania: „On / Ona, jest taka nijaka, kompletnie bez osobowości”. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym nie ma nawet odrobiny racji, ponieważ każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie i przejawiający się w różnych obszarach zestaw cech, który potocznie nazywamy osobowością.
Kontynuując artukuły dotyczące poszczególnych cech osobowości, dziś przyjrzymy się neurotyzmowi.
Dość często możemy usłyszeć pojęcia neurotyk / neurotyczny / neurotyczność, ale czy na pewno wiemy, co to właściwie znaczy?
Neurotyczność to cecha, która charakteryzuje się zamartwianiem, częstymi obawami, skłonnościami do przygnębienia, a także nadmiernym przeżywaniem i kładzeniem nacisku na różne, negatywne doświadczenia, jakie spotykają nas w życiu. Neurotyczność inaczej określa się także, jako emocjonalność lub wrażliwość emocjonalną.
Co ciekawe, każdy z nas jest "trochę neurotykiem", między sobą różnimy się natomiast, natężeniem występowania tej właśnie cechy - u jednych osób, może być ona na niskim poziomie, przez co nie będzie objawiała się w codziennym funkcjonowaniu, u innych, towarzyszyć będzie każdego dnia.
Czy neurotyczność jest kłopotliwą cechą? Niekoniecznie! Wrażliwość emocjonalną można wykorzystać i przekształcić tak, aby była zasobem, a nie trudnością. Badania dowodzą, że neurotyzm, może być mile widzianą cechą współpracownika, a połączenie wysokiej emocjonalności z dużą starannością, nazwano “zdrowym neurotyzmem”.
Osoby, u których się ów "zdrowy neurotyzm" się przejawia, przekształcają swój niepokój w motywację do wykonywania swojej pracy, w jak najlepszy sposób. Dodatkowo sprawdzają się w zespołach, gdzie przeważają osoby o swobodnym podejściu do wykonywania obowiązków.
Neurotycy chętnie skupiają się na wnikliwych analizach, wykazując zaangażowanie w jakości wykonywanego zadania, dodatkowo motywując zespół do ukończenia danego działania, ponieważ zależy im, aby nie rozczarować przełożonych czy klientów.
Czy istnieje jednak możliwość badania swojej osobowości i uzyskania pełnego opisu, tego jak funkcjonujemy? Oczywiście!
Badanie osobowości, wykonuje się jednym z kilku testów im.in: NEO-FFI lub nieco dokładniejszym NEO-PI-R lub EPQ-R. Wykonanie tego typu badań, może być niezwykle pomocne w doradztwie zawodowym, a także indywidualnej diagnozie psychologicznej. Każdorazowo wykonanie testu poprzedzone jest wywiadem diagnostycznym, który jest nieodłączną częścią procesu oceny cech osobowości.
Do wykonania takich właśnie badań, zapraszamy do naszych placówek, po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: 573 921 771 lub pod adresem [email protected].