Czasami zdarza się, że mówiąc o kimś, używamy sformułowania: „On / Ona, jest taka nijaka, kompletnie bez osobowości”. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym nie ma nawet odrobiny racji, ponieważ każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie i przejawiający się w różnych obszarach zestaw cech, który potocznie nazywamy osobowością.
Osobowość swoje odzwierciedlenie znajduje w naszych codziennych zachowaniach, dokonywanych w życiu wyborach, przeżywanych emocjach oraz sposobie naszego myślenia i to właśnie te formy ekspresji siebie, składają się na osobowość. Trudno zgodzić się zatem ze stwierdzeniem, że osobowości można nie mieć.
Dzisiejszym artykułem, rozpoczynamy cykl #popsychologicznemu, który w tym przypadku, skupiał się będzie, na psychoedukacyjnych treściach, dotyczących osobowości oraz występowania zaburzeń w tym obszarze. Zapraszamy do lektury!
Poznajcie Agnieszkę! Agnieszka jest jest kierownikiem zespołu w międzynarodowej firmie. Pomimo pandemii, zespół Agnieszki, był w stanie zrealizować stawiane przed nim cele, co w dużej mierze było zasługą samej Agnieszki, jako zaangażowanego pracownika i uważnej przełożonej.
W wolnym chwilach, Agnieszka lubi spędzać czas ze swoimi znajomymi, od zawsze bowiem lepiej czuła się w gronie znanych sobie osób, niż w samotności, najczęściej wybierając taką właśnie formę relaksu.
Pomimo swojej towarzyskiej duszy, kiedy przebywa w towarzystwie nieznanych sobie osób, Agnieszka czuje się niepewnie i trudno jej rozpocząć znajomość z własnej inicjatywy.
Znajomi Naszej Bohaterki, wiedzą doskonale, o jej rozległych zainteresowaniach i zamiłowaniu do odkrywania nowych pasji. Ostatnio zapisała się na kurs języka hiszpańskiego, a w najbliższym czasie chce wystartować w w półmaratonie.
Agnieszka jest osobą bezkonfliktową (chyba, ze ktoś przekroczy granice) i zazwyczaj żyje w zgodzie z innymi osobami.
Bazując na powyższych informacjach oraz korzystając z jednej z najbardziej znanych i stosowanych teorii osobowości tzw. „Wielkiej Piątki” (Costa, McCrae), cechy charakterystyczne Agnieszki można podsumować w sposób następujący:
1. Ekstrawersja (vs. introwersja)
2. Sumienność (vs. nieukierunkowanie)
3. Stabilność emocjonalna (vs. neurotyczność)
4. Otwartość na doświadczenie (vs. konserwatyzm)
5. Ugodowość (vs. konfliktowość)
Tak określone cechy są stabilne w czasie i przejawiają się w wielu sytuacjach, jakkolwiek mogą mieć różne nasilenie. W przypadkach skrajnych (zmaga się z nimi ok 10% populacji), mogą natomiast wiązać się występowaniem zaburzeń osobowości, zamin jednak będziemy opowiadać o takich właśnie zaburzeniach, zajmiemy się:
Ekstrawersją
Pierwszą z cech osobowości, którą przybliżymy w dzisiejszym artykule jest ekstrawersja.
Znacie osoby, których "jest wszędzie pełno", podejmują coraz to nowe wyzwania, prowadzą wiele aktywności i można odnieść wrażenie, że ich energia nigdy się nie kończy? Oto właśnie osoba, której poziom ekstrawersji jest wysoki.
Pod pojęciem „ekstrawersji”, kryje się duża potrzeba kontaktu z ludźmi oraz niezwykła łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi. Bardzo często to ekstrawertycy są pomysłodawcami i inicjatorami wszelkich przedsięwzięć czy spotkań w gronie znajomych, jawnie przeżywają emocje, ujawniają je, pokazują, kiedy są radośni czy źli.
Jakim współpracownikiem jest osoba ekstrawertyczna? Ekstrawertyków często można spotkać w takich punktach biura, gdzie mają możliwość nawiązywania interakcji. Chętnie prowadzą rozmowy w kuchni, dzielą się dobrym słowem na korytarzu, udzielają się na spotkaniach. Dobrze czują się w roli lidera, dlatego nie mają problemu z pełnieniem stanowisk kierowniczych, delegowaniem zadań, organizacją pracy całego zespołu. Daje im to dużo energii i sprawia, że czują się spełnieni.
Dzielimy się ciekawostką naukową! Szacuje się, że ekstrawersja jest cechą dziedziczną w około 40% przypadków. Świadczy to o jej biologicznym uwarunkowaniu.
Czy istnieje jednak możliwość badania swojej osobowości i uzyskania pełnego opisu, tego jak funkcjonujemy? Oczywiście!
Badanie osobowości, wykonuje się jednym z kilku testów im.in: NEO-FFI lub nieco dokładniejszym NEO-PI-R lub EPQ-R. Wykonanie tego typu badań, może być niezwykle pomocne w doradztwie zawodowym, a także indywidualnej diagnozie psychologicznej. Każdorazowo wykonanie testu poprzedzone jest wywiadem diagnostycznym, który jest nieodłączną częścią procesu oceny cech osobowości.
Do wykonania takich właśnie badań, zapraszamy do naszych placówek, po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: 573 921 771 lub pod adresem [email protected].