O asertywności słyszymy często - zazwyczaj w kontekście dbania o siebie oraz nienaruszanie swoich granic. W dzisiejszym artykule, przyjrzymy się temu pojęciu nieco bliżej.
W opinii społecznej panuje przekonanie, że asertywność to przede wszystkim „umiejętność mówienia nie”. Jest to dosyć częste niezrozumienie, ponieważ asertywność to tak naprawdę, umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć i postaw w sposób otwarty, nienaruszających granic innych osób oraz własnych.
Asertywność jest umiejętnością wyuczoną – nikt nie rodzi się asertywny, a sam rozwój tej właśnie cechy, następuje głównie podczas relacji z innymi osobami.
Każdy z nas bardzo różni się pod względem zdolności do bycia asertywnym. Cecha ta stanowi potencjalną właściwość, wykształconą przez uczenie się, a osoby asertywne, mają określony cel oraz własne zdanie i nie boją się przekonywać do niego innych ludzi. Są także otwarte na opinie innych i konstruktywną krytykę.
Osoba asertywna:
- nie ma problemu z przyjmowaniem krytyki
- potrafi wypracowywać kompromisy
- słucha innych i odpowiednio reaguje (nie obraża się, nie zmusza do zmiany zdania)
- jest odporna na presję, naciski z zewnątrz, oczekiwania innych
- potrafi przyznać się do błędu
- potrafi prosić o pomoc
- posiada wysokie poczucie własnej wartości, a także chroni dobro własne oraz dba o dobro innych
Czy asertywność jest zatem potrzebna w codziennym życiu?
Asertywność to przydatna umiejętność komunikacji, którą warto w sobie pielęgnować. Pozwala ona na wyrażanie opinii, jasne deklarowanie swoich potrzeb, umiejętne odmawianie wykonania jakiejś czynności. Warto być asertywnym dla siebie i dla innych – osób z rodziny, partnera, znajomych z pracy.
Postawę asertywną można wypracować samemu lub dzięki pomocy psychologa. Według nurtu psychoterapii poznawczo - behawioralnej, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się przyczynom, które stanowią podłoże trudności w wyrażaniu swoich potrzeb, opinii czy zdania. Należy jednak zauważyć, że nie jest to praca łatwa, ponieważ dość często, poprzez wieloletnie zaniedbywanie swoich granic i wraz z upływem czasu, trudniej jest nam chronić swoje zdrowie psychiczne.
Zachęcamy do zadawania nam pytań, zarówno w temacie tego artykułu, jak i innych publikacji pod numerem 573 921 771 lub adresem [email protected]