Przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty zazwyczaj pojawia się wiele wątpliwości. Część z nich dotyczy samego spotkania ze specjalistą i jego formy, inne, emocji które wizycie będą towarzyszyć.
Przedstawiamy drugą część artykułu, obalającego niektóre mity dotyczące psychoterapii.
Mit 4: Psychoterapeuta jest osobą, która nie ma problemów, a jeżeli już się pojawią, to świetnie sobie z nimi radzi.
Psychoterapeuta jest specjalistą w tematyce zdrowia psychicznego, co oznacza, że w toku swojej nauki, zgromadził wiedzę na temat tego, co sprzyja zdrowemu funkcjonowaniu psychicznemu oraz jakie są zagrożenia i jak sobie z nimi radzić.
Wiedza ta, jest podstawą pracy psychoterapeuty, który we współpracy z Uczestnikiem terapii, wspólnie stara się przetransformować nieadaptacyjne mechanizmy myślenia i zachowania na takie, które umożliwiają doświadczanie życia w bardziej satysfakcjonujący sposób. Nie oznacza to jednak, że w codziennym, prywatnym życiu psychoterapeuty, nie pojawiają się problemy.
Psychoterapeuci zmagają się z podobnymi kwestiami, jakie zdarzają się w życiu każdego człowieka, doświadcza tych samych emocji i muszą radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Bycie psychoterapeutą nie oznacza bowiem, posiadania sposobu rodzenia sobie z każdym problemem, bądź możliwości nie przejmowania się nimi, w ogóle. Założenie takie byłoby zbyt dużym uproszczeniem, które pomijałoby fakt, że terapeuta jest zwykłym człowiekiem, dlatego też jego codzienność składa się zarówno z powodów do radości jak i zmartwień.
Mit 5: Psychoterapeuta przepisze mi leki i nie będę odczuwać żadnych emocji.
Dosyć często wśród Pacjentów, zdarzają się pomyłki w rozróżnieniu dwóch osobnych zawodów, jakimi są psychoterapeuta oraz psychiatra. Ten drugi jest lekarzem o wykształceniu medycznym, ma wiedzę, kompetencje i uprawnienia do przepisywania leków i kontrolowania całego procesu farmakoterapii. Psychoterapeuta natomiast, to osobny zawód, który polega na oddziaływaniu na myśli, nastroje, emocje oraz zachowanie, poprzez proces psychoterapii oparty głównie na rozmowie. Psychoterapeuta nie wystawia zatem recept i nie prowadzi farmakoterapii.
Od tej zasady jest oczywiście wyjątek, kiedy ta sama osoba ma podwójne wykształcenie - jest psychoterapeutą, jak również lekarzem psychiatrą.
W zależności od konkretnego zaburzenia, przepisane leki, oddziałują na funkcjonowanie mózgu w odmienny sposób. Ich działanie nie polega jednak na całkowitym zablokowaniu odczuwanych emocji – mogą one regulować ich nasilenie, ale nie spowodują, że nie będziemy czuć żadnych emocji. Nie na tym polega leczenie farmakologiczne i nie byłoby to korzystne dla naszego funkcjonowania.
Emocje są drogowskazami, które informują nas o aktualnych potrzebach, o tym co dla nas ważne, a także motywują nasze zachowanie. Są niezbędne do życia, ale czasami potrzebujemy pomocy w postaci leków, aby ich natężenie i siła, nie uniemożliwiały normalnego funkcjonowania.
Mit 6: Psychoterapeuta tylko słucha i nic nie mówi podczas sesji.
W czasach, gdy rodziła się psychoterapia (a konkretnie psychoanaliza, będąca prekursorem obecnych podejść terapeutycznych), warsztat pracy terapeuty różnił się znacząco od tego, jak pracuje się obecnie. Wiele osób kojarzy psychoterapię z kozetką, mówieniem o dzieciństwie i snach oraz bierną i wycofaną postawą psychoterapeuty.
Faktycznie, w początkowym okresie, psychoanalitycy byli bardzo oszczędni zarówno w słowach jak i mimice, co miało być warunkiem optymalnego rozwoju procesu psychoterapii. To zrozumiałe, że uwcześni Uczestnicy psychoterapii, mogli czuć się zdezorientowani i samotni. Jednak taka postawa terapeutyczna była charakterystyczna tylko dla wczesnych psychoanalityków. Obecnie, w zależności od nurtu, w jakim pracują psychoterapeuci, sposób ich pracy co prawda różni się np. aktywnością podczas sesji czy ilością udzielanych o sobie informacji, natomiast pozostają oni w ciągłym kontakcie z pacjentem.
Aktywność terapeutów zależy także od fazy procesu – na początku, w fazie diagnozy, terapeuta zbiera wywiad więc naturalnie zadaje więcej pytań. Z czasem jego aktywność spada, a pytania i komunikaty są dostosowane do treści, jakie Osoba będąca w procesie, porusza na sesji. Reasumując, nie jest prawdą, że terapeuci nic nie mówią – w końcu cały proces psychoterapii jest nazywany „leczeniem rozmową”!
Podsumowanie
Psychoterapia jest procesem opartym przed wszystkim na autentyczności i zaufaniu, a także budowaniu zdrowej i bezpiecznej relacji z psychoterapeutą. W przypadku pojawiania się wątpliwości, co do pracy specjalisty czy Jego działań, zawsze zachęcamy do szczerej rozmowy.
Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem psychoterapii, ale w głowie wciąż powstaną kolejne wątpliwości, napisz do nas na [email protected], postaramy się rozwiać wszelkie strachy dotyczące sięgania po pomoc psychologa czy psychoterapeuty.
Zapraszamy także do umawiania się na spotkania konsultacyjne. W celu dobrania terminu spotkania prosimy o kontakt poprzez:
- [email protected]
- telefon 573 921 771
- wiadomość prywatną na profilu Facebook: Centrum Sensum