Dość często pod wpływem dużego napięcia emocjonalnego, natłoku spraw codziennych, kiedy przychodzi noc i możliwość upragnionego odpoczynku...nie możemy zasnąć. Napięcie nerwowe jest reakcją na trudne, stresujące sytuacje, które o ile występują krótkotrwale, mobilizują nas do działania, jednak ich długotrwałość, wyniszcza organizm. Ciągły stres prowadzi do ogólnego osłabienia, przewlekłego zmęczenia, spadku energii czy właśnie trudności z zasypianiem.
W tym artykule zatem, chcielibyśmy podzielić się metodami, które mimo tego, że nie są rozpowszechnione, mogą pomóc z osiągnięciu regeneracji organizmu po całym dniu.
Kołdra obciążeniowa
Kołdra kojarzy się nam ze snem i odpoczynkiem, a co z kołdrą obciążeniową? Jest to kołdra, zwana także sensoryczną, której waga wynosi 1/10 wagi ciała użytkownika (np. u osoby o wadze 80 kg, będzie ważyła 8 kg). Wypełniona jest szklanym granulatem lub naturalnym, kilkakrotnie płukanym i wypalanym żwirkiem o owalnym kształcie, który zapewnia optymalny poziom obciążenia.
Dzięki temu, że kołdra jest ciężka, podczas snu przyciska ludzkie ciało do materaca, stymulując w ten sposób układ proprioceptywny, czyli inaczej system czucia głębokiego. Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach i to właśnie dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Stymulowanie proprioreceptorów powoduje, wzrost świadomość swojego ciała, ale także poprawia jego skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz uczucie lęku i niepewności.
Kołdry obciążeniowe dla dorosłych, mogą być również ratunkiem w przypadku bezsenności, odczuwania stanów napięcia nerwowego i życia w permanentnym stresie. Pomagają zredukować lęk i obniżyć poziom stresu - śpiąc pod kołdrą obciążeniową, zyskujemy poczucie odprężenia i spokoju. Niektórzy terapeuci polecają ją przy zespole niespokojnych nóg, pierwszych objawach choroby Parkinsona lub Alzheimera czy nawet demencji. Kołdry obciążeniowe bywają również stosowane u osób z padaczką, chorobą dwubiegunową, depresją czy fibromialgią, a także w przypadku różnego rodzaju nerwic oraz zespołu stresu pourazowego.
Trening relaksacyjny Jacobsona
Kolejną metodą po którą można sięgnąć właściwie w każdym miejscu, włącznie z przerwą w pracy, to Trening relaksacyjny Jacobsona, którego głównym celem, jest rozluźnienie układu nerwowego.
Metoda polega na nauce świadomego odczuwania napięć własnych mięśni. Zgodnie z teorią, nauka relaksacji zachodzi etapowo. Rozluźnienie mięśni odbywa się zwykle w pozycji leżącej - wiąże się to po części ze zjawiskiem rozprzestrzeniania się relaksacji. W momencie rozluźniania jednej grupy mięśniowej, relaksacji ulegają także inne grupy.
Efektem końcowym terapii jest umiejętność relaksacji podczas wykonywania czynności dnia codziennego. Relaksacja jest stanem, w którym dochodzi do rozluźnienia nie tylko ciała, ale również umysłu człowieka. Ćwiczenia relaksacyjne nie tylko działają kojąco, ale pomagają w radzeniu sobie z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, stresem oraz z nerwicą.
Dzielimy się także treningiem prowadzonym przez Annę Kolasińską
Odłącz się od technologii
W pełni dyspozycyjni, często nawet nieświadomie nie pozwalamy sobie na obniżenie napięcia. Każdego dnia, powinniśmy zatem wyznaczyć sobie czas, kiedy jesteśmy niedostępni dla świata i odłączamy się od nowoczesnych technologii tj. komputer, laptop, tablet czy komórka.
O ile w ciągu dnia może okazać się to trudne, to wyłączenie wszelkich multimediów na godzinę przed snem. Dlaczego? Nerwy wzrokowe stale kurczą się i rozluźniają reagując na niebieskie światło. Taka stała czynność, intensywność oraz długość może powodować: przemęczenie oczu, pieczenie, łzawienie, suchość w konsekwencji niewyraźne widzenie, uszkodzenia siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, bóle głowy oraz zaburzenia snu. Zatem pozwólmy sobie odpocząć jeszcze przed położeniem się do łóżka.
Poradnik Headspace, czyli katalog po dobrych praktykach
Ten przyjazny animowany poradnik opowiada o zaletach medytacji oraz przedstawia techniki, które pomogą tym, którzy chcą ją praktykować. W ośmiu odcinkach możemy dowiedzieć się: jak zacząć medytować? Jak pozbyć się napięcia? Jak zakochać się w życiu? Jak radzić sobie ze stresem? Jak być uprzejmym? Jak radzić sobie z bólem? Jak radzić sobie ze złością? Jak wykorzystać pełnie swoich możliwości? Brzmi jak całkiem niezły katalog dobrych praktyk, które pomogą poradzić sobie z codziennymi trudnościami.
A na koniec...
Warto przyjrzeć się swojemu organizmowi, dostrzec kiedy i w jakich sytuacjach najczęściej pojawia się napięcie emocjonalne. Warto także podkreślić, że długotrwałe napięcie prowadzi do znacznego obciążenia zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeżeli czujesz, że pomimo prób odpoczynku i relaksu, nie potrafisz sobie poradzić ze wzmożonym napięciem, zgłoś się na konsultację psychologiczną, aby uzyskać profesjonalną pomoc.