Czym są schematy i na czym polega terapia schematów? Wyjaśniamy!
Terapia poznawczo – behawioralna (CBT, ang. cognitive behavioral therapy), od kilku lat, cieszy się nieustającym zainteresowaniem. W kilku częściach, będziemy przybliżać Wam zatem nurty dotyczące trzeciej fali terapii poznawczo – behawioralnej. Zapraszamy do lektury!
Terapie „trzeciej fali”, nie tylko biorą pod uwagę symptomy i problemy człowieka, ale także dążą do wytworzenia trwałej zmiany i ogólnej poprawy sytuacji życiowej. Do nurtów tej fali zaliczamy m. in. terapię schematów.
Terapia schematów, przeznaczona jest do leczenia różnorodnych, długotrwałych trudności emocjonalnych, które dotykają wielu obszarów funkcjonowania, a których początki sięgają zwykle dzieciństwa i okresu dojrzewania. Pojęcie to, łączy ze sobą nurt poznawczo – behawioralny wraz z teorią uczenia się, terapią Gestalt, teorią przywiązania relacji z obiektem, psychologią rozwojową oraz modelami przetwarzania emocjonalnego.
Za twórcę nurtu, uważa się Jeffreya Younga, który założył Instytut Terapii Schematu w Nowym Jorku, jego celem natomiast, jest zaspokajanie podstawowych potrzeb emocjonalnych w adaptacyjny sposób, czyli poprzez leczenie schematów i trybów.
Czym są schematy, na których bazuje ten nurt?
Schemat to wzór lub motyw ukształtowany w dzieciństwie i rozwijający się przez całe życie. Ma on wpływ na przekonania dotyczące nas samych, innych ludzi oraz otaczającego nas świata. Źródłem schematów są niezaspokojone potrzeby emocjonalne oraz temperament emocjonalny.
W literaturze przedmiotu, wyróżnione zostały uniwersalne potrzeby emocjonalne:
- bezpieczne przywiązanie (bezpieczeństwo, opieka, akceptacja)
- autonomia i poczucie tożsamości
- wolność wyrażania prawdziwych potrzeb i emocji
- spontaniczność i zabawa
- realistyczne granice i samokontrola
Schematy zawsze tworzą się w bardzo konkretnych warunkach i są wynikiem adaptacji do nich. Gdy warunki środowiska się zmieniają, zdrowe osoby rozpoznają to i są w stanie stosować adekwatne sposoby radzenia sobie. Jednak w momencie, gdy osoba nie rozpozna zmiany, mimo innych okoliczności, będzie reagować w oparciu o stare schematy.
Schematy mają wpływ na nasze myśli, zachowania i decyzje, a ponieważ większość z nich, to sztywne i nieświadome wzorce, często sprawiają, że zachowujemy się negatywnie wobec siebie oraz innych osób.
Terapia schematów została potwierdzona badaniami eksperymentalnymi. Badania pokazują, że osoby które zmagają się z zaburzeniami osobowości, a są leczone terapią schematów, rzadziej rezygnują z terapii, niż pacjenci z tymi samymi zaburzeniami, leczeni terapią poznawczo - behawioralną.
Terapia schematów, tak samo, jak terapia poznawczo - behawioralna, bazuje na protokołach (jest to plan pracy terapeuty określający czas trwania leczenia). W nurcie tym, większy nacisk kładzie się jednak na techniki „doświadczalne”, czyli skupienie się na emocjach i relacji terapeutycznej, jako wzorca adekwatnego zaspokajania potrzeb. Dodatkowo, terapie schematów, skupia się na wzorcach życiowych, a nie na poszczególne objawach zaburzeń.
Nurt ten, zaliczany jest do terapii długoterminowej - w porównaniu z klasyczną terapią CBT, terapia schematów trwa dłużej.
W Centrum Sensum terapia schematów prowadzona jest przez Specjalistów, zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Jeżeli masz pytania lub jesteś zainteresowany umówieniem spotkania, zapraszamy do kontaktu mailowego [email protected] lub telefonicznego 573 921 771.