Psychologiczne słowo na dziś? Triangulacja!
W sytuacji, gdy dwie osoby z rodziny np. matka i ojciec, nie mogą się wzajemnie porozumieć, w związku z tym, w konflikt, włączany jest ktoś trzeci – dziecko. Albo inaczej - w konflikt pary w związku, włącza się były partner lub partnerka którejś ze stron. Takie zjawisko w psychologii nazywamy triangulacją – w nieporozumienie dwóch osób (najczęściej w obrębie rodziny), włącza się osoba trzecia, niebędąca terapeutą lub mediatorem.
Jaka w tym wszystkim jest rola osoby trzeciej? Pełni ona funkcję „wybawcy”, jednak jest to złudne wrażenie, ponieważ w rzeczywistości osoba "wtriangulowana", nie jest w stanie rozwiązać konfliktu, w który została wciągnięta, a wręcz przeciwnie - nieświadomie go podtrzymuje. Dwie osoby zamiast zmierzyć się z trudnościami, przekierowują uwagę właśnie na osobę trzecią i w ten sposób unikają rozwiązania konfliktu.
W trójkącie tym, poza „wybawcą” występuje również „ofiara” i „sprawca”, gdzie „wybawca” staje po stronie „ofiary” i wspólnie przeciwstawiają się „sprawcy”. Nie ma tu sztywnie przydzielonych ról - w zależności od sytuacji, mogą się one zmieniać.
Relacja dwóch osób, wymaga gotowości do mierzenia się z trudnościami. We dwoje albo z pomocą specjalisty, niezaangażowanego emocjonalnie w konflikt. Zapraszamy zatem do kontaktu z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]