W dzisiejszym słowniczku naszego cyklu #popsychologicznemu, który przybliża i wyjaśnia definicje z zakresu psychologii oraz zdrowia psychicznego, zajmiemy się kompulsją.
Pewnie wiele razy już usłyszeliście gdzieś to słowo albo jakąś jego odmianę – kompulsywnie, kompulsywny itp. Czym właściwie są kompulsje? Jeżeli jesteście ciekawi to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!
Ania właśnie wychodziła na spacer z koleżanką. Nie zdążyła opuścić klatki schodowej, kiedy wpadła jej do głowy myśl, że nie sprawdziła dokładnie czy wszystkie palniki w kuchence gazowej są wyłączone. Była prawie pewna, że tak, ale odczuwany dyskomfort był zbyt duży, aby go zignorować. Z niechęcią wróciła do domu – „no tak - pomyślała poirytowana - wszystko z kurkami w porządku”.
Kompulsje to powtarzające się niechciane, natrętne czynności. Osoby, które doświadczają kompulsji, odczuwają przymus wykonywania danych zachowań czy rytuałów – np. mycia rąk czy sprawdzania, czy drzwi na pewno są zamknięte. Są one dla nich uciążliwe, ale próba przeciwstawiania się tym przymusom prowadzi do wzrostu napięcia, w efekcie czego, powtarzają je mimo odczuwanej irracjonalności zachowań i irytacji.
Kompulsje są typowym objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego (ang. obsessive-compulsive disorder, OCD) i najczęściej występują wraz z natrętnymi myślami – obsesjami.
Czy kompulsje da się jakoś wyleczyć? Oczywiście – zaburzenie OCD, leczy się zarówno poprzez farmakoterapię jak i psychoterapię! Zapraszamy zatem do kontaktu z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]