Wracamy do naszego cyklu słowniczka #popsychologicznemu, w którym m.in. przybliżamy pojęcia często używane w psychologii i psychoterapii. Dzisiaj, zajmiemy się trudnym słowem, którego na co dzień nie słyszymy za często. Ambisentencja, co to takiego?
Za pojęciem ambisentencji, kryje się głoszenie całkowicie sprzecznych stwierdzeń, z których każde jest uważane za prawdziwe. Jest to objaw charakterystyczny dla poważnych zaburzeń myślenia, który przejawia się poprzez występowanie u danej osoby sprzecznych myśli, co w konsekwencji prowadzi do wypowiadania sprzecznych treści.
W rozumieniu tego terminu, może pomóc przykład: twierdzenie, że nie potrzebuje się leczenia, z równoczesnym, regularnym mówieniem, o potrzebie zapisania się na wizytę u specjalisty.
Tworzenie sprzecznych stwierdzeń jest charakterystycznym zachowaniem również dla osób zdrowych psychicznie, w burzliwym okresie dojrzewania. Młoda osoba, która nie posiada jeszcze pełnego systemu przekonań, często podczas rozmowy, deklaruje całkowicie różne opinie, przekonania czy intencje. Jest to bardzo zrozumiały proces, ponieważ młoda osoba dopiero poszukuje własnej tożsamości.
Ambisentencji jednak nie wolno bagatelizować, jest to poważny objaw obecny zwłaszcza w zaburzeniach psychotycznych, typowy w schizofrenii.
Zachęcamy do zadawania nam pytań, zarówno w temacie tego artykułu, jak i innych publikacji pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected]