Z dzisiejszym artykule, powracamy do słowniczka naszego projektu popularyzującego wiedzę psychologiczną - #popsychologicznemu. Tym razem przyglądamy się aleksytymii.
Etymologia słowa "aleksytymia", wywodzi się od greckiego: "a" – brak, "lexis" – słowo i "thymos" – emocja. Aleksytymię, można przetłumaczyć zatem, jako "brak słów dla emocji", co w całości oddaje jej sens, bo osoby cierpiące na tą przypadłość, nie mogą określić tego co czują, ponieważ naprawdę tego nie wiedzą.
Aleksytymia jest rodzajem deficytu w podstawowych umiejętnościach człowieka – rozróżniania i nazywania swoich stanów wewnętrznych. Nie oznacza to jednak, że aleksytymicy nie odczuwają emocji – są one obecne w ich życiu, jednak pozostają przez nich niezróżnicowane od stanów fizjologicznych. To oznacza, że osoba zmagająca się z aleksytymią, w chwili, gdy odczuwa silne bicie serca i zaczyna się pocić, nie będzie miała świadomości, że odczuwa np. lęk, a swój stan fizjologiczny, będzie wiązać z jakimś czynnikiem zewnętrznym np. z wysoką temperaturą otoczenia.
Jakie są zatem przyczyny aleksytymii? Jednym z najczęściej wymienianych czynników psychologicznych mogących wpływać na rozwój aleksytymii są problemy występujące w okresie dzieciństwa. Nieakceptowanie emocji dziecka przez rodziców, brak odzwierciedlania i kontenerowania emocji ze strony opiekunów, brak wzorców ekspresji emocjonalnej w rodzinie – wszystkie te czynniki mają wpływ na rozwój emocjonalny dzieci i mogą prowadzić do aleksytymii.
Do czynników psychologicznych, zalicza się także traumatyczne doświadczenia w dzieciństwie lub okresie dojrzewania (np. wykorzystywanie seksualne). Wśród przyczyn biologicznych natomiast, zwraca się uwagę na podłoże neurologiczne związane z pracą centralnego układu nerwowego.
Aleksytymia nie jest jednostką sklasyfikowaną jako osobne zaburzenie, nie jest też chorobą. Leczy się ją głównie w procesie psychoterapii, która zazwyczaj trwa długo, z uwagi na stan pacjentów, który przypomina trochę dysocjację między sferą emocjonalną i poznawczą. Jest to jednak metoda ciesząca się dużą skutecznością.
Mamy nadzieje, że tym artykułem, byliśmy w stanie nieco uzupełnić Waszą wiedzę z zakresu psychologii. Naturalnie, zapraszamy do konaktu z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub pod adresem [email protected].