Psychologia sądowa to subdyscyplina psychologii stosowanej, zajmującą się zbieraniem, badaniem i przedstawianiem dowodów dla celów sądowych. Przedmiotem zainteresowania psychologa sądowego, określanego biegłym sądowym z zakresu psychologii, jest człowiek uczestniczący w procedurach prawnych w fazie postępowania przygotowawczego lub sadowego – jako podejrzany lub oskarżony o czyn karalny, ofiara przestępstwa lub świadek zdarzeń stanowiących przedmiot sprawy.
Psycholog może zostać powołany przed Sąd, do wydania opinii lub przeprowadzenia badań, gdzie jego praca skupia się co do zasady na analizie akt, wykonaniu badań psychologicznych, adekwatnych do danej sprawy oraz sporządzenia opinii psychologiczno-sądowej. Najczęściej Sąd przy wyborze korzysta z listy biegłych psychologów, którzy zostali ustaleni w danym okręgu.
Biegły sądowy psycholog może się zajmować oceną wiarygodności zeznań świadków, określeniem motywacji osoby, która popełniła dany czyn, określeniem czy sprawca może odpowiadać za swoje czyny ze względu na swoją poczytalność lub jej brak, tworzeniem profilu osoby poszukiwanej, określeniem stopnia demoralizacji czy choćby nieprzystosowania nieletnich sprawców.
Coraz częściej biegli sądowi z zakresu psychologii, biorą także udział w sprawach dotyczących ustalenia sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem w przypadku rozwodu rodziców. Z pomocy psychologa korzysta się także podczas przesłuchań osób niepełnoletnich.
Należy pamiętać, że osoba, która pełni rolę biegłego sądowego, może wydać opinię w sprawie, tylko i wyłącznie na zlecenie Sądu. W sprawach, które nie zostały przydzielone danemu psychologowi przez wymiar sprawiedliwości, nie można posługiwać się tytułem biegłego sądowego z zakresu psychologii.