Umówiłaś/eś się na pierwszą wizytę u psychoterapeuty i jesteś pełna/en obaw? A może chciałabyś/chciałbyś zarezerwować wizytę, ale Twoje obawy Cię przed tym powstrzymują? Nie wiesz, co Cię czeka, o co zostaniesz zapytana/y, boisz się, że nie zaufasz swojemu psychoterapeucie na tyle, żeby szczerze z nim porozmawiać…
W Twojej głowie na pewno pojawia się dużo tego typu myśl, jak wskazanych powyżej. W poniższym artykule, postaram się zatem przygotować Cię na Twoją pierwszą wizytę, tak by nie była ona koszmarem, a wstępem do udanej współpracy. Poniższe informacje są pewnym uogólnieniem, wizyty u poszczególnych terapeutów mogą się różnić między sobą.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
Pamiętaj, że psycholog to osoba wykształcona i doświadczona w pracy z ludźmi. Jej zadaniem jest takie poprowadzenie rozmowy, żebyś była/był jak najmniej skrępowana/y mówieniem o sobie. Jednym z głównym celów pierwszego spotkania jest nawiązanie tzw. kontaktu terapeutycznego, czyli innymi słowy poznanie Cię i sprawienie, byś czuła/czuł się komfortowo w kontakcie z terapeutą.
Na początku Twój terapeuta udzieli Ci kilku informacji wstępnych – ile będzie trwać sesja, czy będzie robił notatki, możliwe że opowie Ci też trochę o sobie. W tym momencie powinien również poinformować Cię o obowiązującej go tajemnicy zawodowej oraz o tym, że w każdej chwili możesz odmówić odpowiedzi na pytanie lub poruszania jakiegoś tematu. Następnie psychoterapeuta postara się Ciebie poznać pytając o podstawowe fakty – tutaj mogą paść pytania o wiek, o to, gdzie pracujesz lub czym zajmujesz się na co dzień. Zapyta Cię również o to, z czym do niego przychodzisz i co zmotywowało Cię do przyjścia. Później specjalista postara się bliżej poznać Twój problem oraz jego tło.
Ta część terapii jest nazywana wywiadem psychologicznym i może zarówno mieć charakter swobodny, kiedy to klient opowiada o sobie, a terapeuta jedynie zadaje pytania uszczegóławiające, może też mieć charakter bardziej ustrukturyzowany, kiedy to terapeuta zadaje pytania, a klient na nie odpowiada. Mogą paść pytania o inne trudności pojawiające się w Twoim życiu, o ludzi w nim obecnych, o to w jaki sposób radziłaś/eś sobie do tej pory. Jak długo trwa Twój problem, jakie myśli i emocje Ci towarzyszą? Czego oczekujesz od terapii? Wszystkie te informacje potrzebne są terapeucie po to, żeby mógł dobrze zrozumieć Twój problem i zaproponować Ci najlepiej dobraną formę pracy.
Na koniec umówicie się na to, jak będzie wyglądać dalsza praca. Psychoterapeuta może udzielić Ci porad, które możesz zastosować w codziennym życiu. Możliwe, że określicie konkretny cel, do którego wspólnie będziecie dążyć podczas procesu terapii.
Czy psychoterapeuta będzie mnie oceniać?
W czasie procesu kształcenia oraz w trakcie doświadczenia zawodowego psychologowie uczą się empatii i spoglądania na każdy problem z różnych perspektyw. Pamiętaj, że są to ludzie, którzy na co dzień spotykają się z przeróżnymi osobami w trudnych sytuacjach. Ich zadaniem jest przeanalizowanie Twojej sytuacji i znalezienie sposobu pracy nad nim i to właśnie na tym są skupieni. Jeżeli jakieś tematy są dla Ciebie zbyt trudne do poruszenia podczas pierwszego spotkania, wcale nie musisz tego robić. Często klienci poruszają takie kwestie po kilku sesjach, gdy nabiorą zaufania do terapeuty.
Mam nadzieję, że powyższym artykułem chociaż częściowo rozwiałam Twoje wątpliwości. Powodzenia podczas Twojej pierwszej wizyty u psychoterapeuty i pamiętaj – robisz to, żeby poczuć się lepiej!
Autorką artykułu jest Ewa Perłowska.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 573 921 771, adresem [email protected] lub poprzez wiadomość prywatną na profilu Facebook: Centrum Sensum