Jaka jest miłość? Co wpływa na to, że chcemy kochać i być kochanymi? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
W którymś momencie swojego życia, większość z nas, zadała sobie pytania dotyczące miłości. Czujemy się coraz bliżej kogoś i zaczynamy się tą osobą interesować, chociaż nie jesteśmy pewni czy jest to tylko zauroczenie czy też może właśnie miłość. Tematykę tą przybliżamy w dzisiejszej publikacji, ale od początku...
Pod koniec lat 80-tych XX wieku, psycholog - R.Sternberg podjął wyzwanie i postanowił rozszyfrować czym jest miłość. W ten sposób powstała trójczynnikowa koncepcja miłości, której autor pozostawiał jednak "otwartą furtkę" argumentując, że każdy ze wskazanych elementów jest plastyczny i tylko od partnerów zależy, czy zdecydują się je pielęgnować i rozwijać. Tym niemniej Sternberg uznał, że "pełna" miłość składa się z trzech zasadniczych elementów, jakimi są:
- intymności
- namiętności
- zaangażowania
Poszanowanie partnera, dbanie o jego dobro, wspieranie się, rozumienie - to kluczowe czynniki, które tworzą intymność. Im większa intymność, tym większa bliskość, przywiązanie i zależność partnerów. Intymność rośnie powoli na początku związku, a więc pozostaje z nami przez prawie cały czas trwania relacji. Intymność to gwarancja pozytywnych, stonowanych uczuć.
Namiętności towarzyszy motywacja do maksymalnego połączenia się z partnerem. Jest intensywna i niejednoznaczna. Są to pozytywne uczucia, które towarzyszą nam każdego dnia: radość, uniesienie czy po prostu szczęście. Natomiast jest też przestrzeń na negatywne emocje: strach, ból, zazdrość czy tęsknotę.
Naukowcy twierdzą, że po dwóch latach związku, nie da się osiągnąć tego samego poziomu namiętności, który czujemy na jego początku.
Zaangażowanie można zdefiniować na dwóch poziomach: decyzja krótkoterminowa (tzn. że kochamy naszego partnera) i decyzja długoterminowa (tzn. że chcemy utrzymać tę miłość i pozostać w związku). Zaangażowanie składa się z decyzji, myśli, uczuć i działań, skierowanych na przekształcenie związku miłosnego, w związek trwały i utrzymanie go mimo różnych przeszkód.
Zaangażowanie podlega świadomej kontroli, a w udanym związku, jest najbardziej stabilnym jego elementem.
Trzy składniki miłości, mogą się ze sobą łączyć w dowolny sposób, tworząc różne rodzaje miłości. Składniki te tworzą tzw. trójkąt miłości. Miłość braterska stanowi komponent uczucia bliskości i zaangażowania, miłość fatalna, to namiętność i zaangażowanie, natomiast miłość romantyczna, to uczucie bliskości i namiętność. Jest także jednak miłość doskonała, stanowiąca połączenie uczucia bliskości, namiętności i zaangażowania. To miłość, do której dąży większość z nas.