Coraz częściej, chcąc poznać przyczynę trudności w funkcjonowaniu emocjonalnym, decydujemy się na wykonanie badania osobowości. Ten rodzaj diagnozy, może być związany zarówno z chęcią lepszego poznana siebie, jak i wskazaniem ze strony lekarza psychiatry, w celu uszczegółowienia diagnozy klinicznej. W dzisiejszym artykule przybliżamy jeden z testów, który pozwala na badanie osobowości – MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory)
MMPI jest metodą pozwalającą na kompleksową ocenę funkcjonowania osoby badanej. Uważany jest on za jeden z najrzetelniejszych narzędzi do diagnozowania zaburzeń i trudności psychicznych.
Test MMPI-2 jest oparty na badaniach naukowych i posiada solidne podstawy psychometryczne. Dzięki temu, wyniki testu są wiarygodne i obiektywne, co pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu osobowości. W swoim zastosowaniu, wykrywa natężenia objawów zaburzeń psychicznych takich jak: depresja, schizofrenia, paranoja czy hipochondria. Często bywa także podstawą do diagnozy psychologa lub psychiatry, ponieważ bazując na wynikach testu, można wnioskować o możliwych trudnościach w sferze psychicznej.
Test składa się z 567 pytań zamkniętych, do których należy się ustosunkować, odpowiadając „prawda”, „fałsz” lub „nie wiem”. Badanie przeznaczone jest wyłącznie dla osób dorosłych, a przeprowadzone może być jedynie przez psychologa – diagnostę, który ukończył szkolenie z zakresu używania testu MMPI oraz jego interpretacji.
Jak wygląda badanie?
Każdorazowo badanie poprzedzone jest wywiadem diagnostycznym, po którym stwierdza się czy test MMPI, będzie odpowiednim i najlepszym narzędziem do oceny wskazywanych trudności. Badanie polega na wypełnieniu kwestionariusza składającego się z pytań i szczerego odniesienia się do nich. W czasie wypełniania arkusza, w gabinecie przez cały czas przebywa psycholog – pomocny w razie jakichkolwiek pytań.
Po zakończeniu badania, wspólnie ze specjalistą, ustala się termin ostatniego spotkania. Do tego czasu, psycholog interpretuje
i opisuje otrzymane wyniki. Podczas spotkania podsumowującego, omówione zostają wnioski z badania. Istnieje także możliwość uzyskania pisemnej opinii z opracowaniem wniosków.