Na rynku istnieje wiele różnych form i rodzajów pomocy psychologicznej. Nie zawsze wiemy, która z dostępnych w danej chwili opcji, będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem, nie każdy bowiem problem wymaga psychoterapii i nie dla każdego jest ona najlepszym wyjściem. W poniższym artykule, chcielibyśmy opowiedzieć Wam zatem...o interwencji kryzysowej.
Pojęcie kryzysu i interwencji kryzysowej, jest coraz częściej stosowane w praktyce psychologicznej, zyskując jednocześnie uznanie, jako odrębna forma pomocy. Czym jednak jest interwencja kryzysowa? Jest to działanie pomocowe, mające na celu odzyskanie zdolności do samodzielnego rozwiązywania kryzysu przez osobę nim dotkniętą. Co ważne, w czasie trwania spotkań, zarówno osoba korzystająca ze wsparcia, jak i specjalista, skupiają się na konkretnej trudności.
Kiedy możemy mówić o kryzysie psychologicznym? Przede wszystkim jest to stan zdrowotny, który cechuje się:
- bardzo wysokim napięciem emocjonalnym
- obawą przed utratą kontroli
- uczuciem przerażenia
- poczuciem bezradności
- różną formą dezorganizacji zachowania
- objawami somatycznymi
Klasyczny model interwencji kryzysowej polega na zapewnieniu wsparcia emocjonalnego oraz poczucia bezpieczeństwa, a także zmniejszeniu lęku. W tym rodzaju pomocy ważna jest wrażliwość wraz z jednoczesnym, praktycznym podejściem do potrzeb osoby w kryzysie.
Podstawą interwencji jest szybka diagnoza sytuacji kryzysowej, w której ocenia się poziom zagrożenia życia i zdrowia zgłaszanej osoby lub jej najbliższych. Diagnoza jest nastawiona na określenie czy reakcja kryzysowa jest spowodowana ostrym i nagłym stresem u osoby bez zaburzeń psychicznych czy też jest to forma dezorganizacji w sytuacji przewlekłego stresu traumatycznego. Ważnym jest, aby ocenić jakie zasoby do samodzielnego radzenia sobie z kryzysem posiada dany człowiek i na jaką pomoc może liczyć np. ze strony rodziny czy przyjaciół.
W sytuacji, gdy kryzys jest konsekwencją przewlekłego stresu i traumy, interwencja kryzysowa przybiera formę terapii indywidualnej lub grupowej. Interwencja może również pomóc we właściwej ocenie okoliczności przyczyniających się do powstania kryzysu. Osobie w kryzysie, pomaga się znaleźć skuteczne alternatywy dla dotychczas nieskutecznych zachowań, dzięki czemu nie tylko rozwiązuje się problem i ów kryzys pokonuje, ale także nabywa umiejętności, które pomogą radzić sobie z trudnymi doświadczeniami.
Zdajemy sobie sprawę jak wyczerpujące emocjonalnie i trudne mogą być kryzysy psychiczne. Przypominamy, że w naszych Centrach współpracujemy z doświadczonymi interwentami kryzysowymi. Chcesz umówić się na spotkanie? Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 573 921 771 lub adresem [email protected].