Martwi Cię brak rozwoju mowy Twojego dziecka? A może chcesz sprawdzić czy Twoja pociecha wypowiada głoski adekwatnie do wieku? Jesteś osobą dorosłą i zmagasz się z trudnością w artykułowaniu pewnych słów?
Warto skorzystać z pomocy logopedy, który przeprowadzi kompleksową diagnozę i w przypadku konieczności zastosuje terapię adekwatną do potrzeb Twojego dziecka. To wszystko wydaje się trudne i zawiłe? Poniżej przedstawiamy krok po kroku cały świat logopedii :)
Kim jest logopeda?
Zacznijmy od tego, kim tak na prawdę jest logopeda? Lekarzem? Pedagogiem? Psychologiem? Logopeda to na ogół pedagog, psycholog bądź filolog, który uzupełnił swoje wykształcenie o dwuletnie studia z zakresu logopedii. Ukończenie studiów na tym kierunku, daje prawo do zajmowania się diagnozą, stymulacją rozwoju mowy, terapią zaburzeń m.in. artykulacji, mowy, głosu, języka pisanego, karmienia i połykania, a także zaburzeń powstałych na podłożu neurologicznym oraz profilaktyką. Logopeda pracuje także z dziećmi z dysleksją, niedokładnym lub opóźnionym rozwojem mowy, autyzmem lub zespołem Aspergera.
Jak pracuje logopeda?
Pracę z logopedą rozpoczyna się od spotkania, które służy dokonaniu diagnozy logopedycznej. W tym celu wykonywany jest wywiad diagnostyczny z rodzicem (w przypadku dzieci) lub dorosłym Pacjentem. Podczas rozmowy ważne jest podanie informacji dotyczących wieku, okresu w którym pojawiały się pierwsze słowa oraz wyglądu etapów rozwóju mowy, a takze przebytych chorób. Dodatkowo, przydatne są informacje dotyczące innych członków rodziny, którzy przejawiali wady wymowy.
W następnym kroku logopeda ogląda narządy mowy, ze szczególnym uwzględnieniem budowy języka, podniebienia, a także warg i ruchomości żuchwy). W przypadku wątpliwości, Pacjent może zostać skierowany na badanie słuchu lub do lekarza laryngologa czy neurologa. Po wykonaniu diagnozy określone zostają cele do pracy, Pacjent natomiast rozpoczyna terapię logopedyczną.
Podczas zajęć z logopedą dobierane są różne formy pracy, wśród których wymienić można: masaż logopedyczny, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynne, zadania rozwijające mowę, zabawy i gry logopedyczne czy też ćwiczenia w naśladowaniu. Część pracy logopedycznej w postaci "zadań domowych", wykonywana jest także samodzielnie przez Pacjenta. Zadania te, stanowią niezwykle ważną kwestią w utrwalaniu poprawnej mowy.
Forma terapii logopedycznej dopasowywana jest do wieku Pacjenta w taki sposób, który czyni ją atrakcyjną i wspomaga regularna pracę nad osiągnięciem oczekiwanych efektów.
Kiedy zgłosić się do logopedy?
Do logopedy należy się zgłosić, gdy Twoje dziecko:
- po ukończeniu pierwszego roku życia, nie wypowiada prostych słów (mama, tata, baba, bobo itp.)
- po ukończeniu drugiego roku życia, wypowiada tylko kilka słów i nie łączy ich razem
- mając trzy latka przekazuje treści niezrozumiałe dla otoczenia
- ukończyło cztery lata, a głoski [s], [z],[c] [dz] wypowiada jako [ś], [ź], [ć], [dź]
- skończyło siedem lub osiem lat, a w jego wymowie nie zauważysz prób wymówienia głoski [r]
Bez względu na wiek dziecka, powodem do konsultacji logopedycznej jest także:
- nadmierne ślinienie się, ssanie warg, policzków lub kciuka
- nawykowe oddychanie przez usta lub ograniczone ruchy języka
- wkładanie języka między zęby, podczas czynności dnia codziennego np. mówienia czy zabawy
- brak umiejętności "posłania całuska", a więc ułożenia ust w "dzióbek"
- brak płynnej mowy charakteryzujący się powtarzanymi dźwiękami mowy, sylabami, wyrazami i/lub przeciąganiem dźwięków mowy czy wyrazów, a także "blokowaniem się" na początku wypowiadanego słowa
- mowa bezdźwięczna lub niewyraźna
- brak kontaktu wzrokowego z rozmówcą
Wczesna i skuteczna terapia logopedyczna, przekłada się na prawidłowy i szczęśliwy rozwój Twojego dziecka.
A co z Pacjentami dorosłymi?
Podobnie, jak w przypadku dzieci, także w odniesieniu do osób dorosłych, które zmagają się z trudnościami w artykułowaniu pewnych głosek lub uważają, że Ich mowa jest niezrozumiała dla otoczenia, wskazane jest zasięgniecie porady logopedy.
Należy pamiętać, że wiek nie jest żadnym przeciwskazaniem do podjęcia terapii logopedycznej - znaczenie ma tu połączenie konsekwentnej pracy z logopedą oraz wykonywanych samodzielnie ćwiczeń. Skutkiem natomiast, będzie wyraźne podniesienie komfortu życia Pacjenta oraz relacji z innymi ludźmi.
Jak i gdzie uzyskać pomoc logopedy?
Na zajęcia z logopedą, zapraszamy do Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego „Sensum”, gdzie nasz doświadczony logopeda - Pani Justyna Surdyga - Mikuła, przyjmuje w każdą środę, w godzinach 13:00 - 20:00. Pani Justyna zajmuje się zarówno pracą z dziećmi, jak i młodzieżą oraz osobami dorosłymi.
Informacje i zapisy pod numerem telefonu 573 921 771 lub mailowo: [email protected]