Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek zauważyć, że zachowujecie się podobnie do Waszych znajomych, rodziny bądź osób, z którymi wchodzicie w interakcje? Znacie powiedzenie „kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”? Właśnie na tym opiera się "Efekt kameleona", o którym chcemy Wam opowiedzieć.
W 1999 roku, Tanya Chartrand i John Bargh przeprowadzili dwa eksperymenty, które stały się podwalinami opisywanego zjawiska. W pierwszym przypadku, eksperymentator poruszał nogą podczas mówienia i sporadycznie dotykał swojej twarzy. Jego rozmówcy, po chwili, zaczęli zupełnie nieświadomie naśladować jego gesty. W drugim eksperymencie, role zostały odwrócone - zadaniem badacza było dokładne obserwowanie i naśladowanie drobnych gestów swojego rozmówcy. Dzięki powielaniu zachowania, rozmówca postrzegał interakcję jako przyjemniejszą, a samego eksperymentatora odbierał jako bardziej atrakcyjnego i lubianego.
W ten sposób badaczom udało się udowodnić, że ludzie nie tylko nieświadomie kopiują gesty swoich rozmówców, ale również, że samo naśladowanie, sprzyja pozytywnej ocenie osoby "kameleona". W ten sposób, można też powiedzieć, że "efekt kameleona" polega na niezależnym i automatycznym upodobnieniu się do osób, które wchodzą z nami w interakcje – możemy przejąć od nich mimikę, sposób wysławiania się, gestykulację czy poruszanie się.
Naukowcy wykazali, że naśladowanie zachowań w grupie, prowadzi do głębszych relacji z innymi osobami. Podobieństwo sprawia, że czujemy się w swoim gronie bliżej i bezpieczniej, wykazujemy też wyższy poziom zaufania.
Zaskakującym jest także fakt, że naśladowanie zachowań innych, może pomóc nam w osiągnięciu sukcesu np. w pracy. Powtarzanie tego co mówią klienci, kopiowanie ich gestów czy zachowań, może zwiększyć ich pewność siebie i przekonać do dokonania zakupu. Badacze stwierdzili, że naśladowanie innej osoby, wpływa pozytywnie na jej stan emocjonalny, sprawiając, że chętniej spełnia ona nasze prośby oraz jest bardziej otwarta i komunikatywna. Chętniej także dzieli się swoimi sekretami czy wydarzeniami z życia prywatnego.
Często jednak słyszymy, że ludzie, których charaktery są zbyt podobne, mogą przejawiać tendencję do rywalizacji. Nie jest to prawdą, ponieważ naukowo udowodniono, że czujemy większą sympatię do osób, które zachowują się podobnie do nas i chętniej im pomagamy. W tym ujęciu, "efekt kameleona" może być postrzegany jako to, co łączy ludzi w społeczeństwie. Co więcej, „zaraźliwe” bywają tez emocje! Jeśli masz w sobie pozytywne odczucia, inni też je poczują. Odczuwając negatywne emocje, inni również będą je rozwijać. Proces ten odbywa się w dużej mierze w podświadomości, mimo to możesz zrobić pierwszy krok, by pokazać innym swoje pozytywne uczucia.