Jak diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz jakie znaczenie ma w tym procesie narzędzie ADOS-2? Na te pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym jest ADOS-2?
ADOS-2 to protokół obserwacji, uznawany za „złoty standard” w diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Test ten obejmuje różnorodne zadania oraz aktywności wykonywane wspólnie z diagnostą, a także specjalnie przygotowaną rozmowę. ADOS-2 wspiera proces diagnostyczny prowadzony przez psychiatrów dziecięcych i młodzieżowych oraz terapeutów, pomagając również w planowaniu działań terapeutycznych.
ADOS-2 jest jednym z najwyżej cenionych narzędzi diagnostycznych, które umożliwia rozpoznawanie autyzmu. Test ten, jest stosowany na całym świecie, w tym w Europie, Ameryce, Australii i Azji.
Dla kogo przeznaczony jest ADOS-2?
ADOS-2 jest narzędziem diagnostycznym przeznaczonym dla szerokiej grupy osób, od dzieci w wieku 12 miesięcy, po młodzież i dorosłych. Test składa się z pięciu modułów, które diagnosta wybiera w zależności od wieku i poziomu rozwoju komunikacji językowej badanego.
Podczas badania oceniane są sygnały i wzorce typowe dla spektrum autyzmu. Od wieku i poziomu językowego osoby badanej zależy, jak dokładnie przebiega badanie ADOS-2. W przypadku dzieci, jest to przede wszystkim wspólna zabawa z wykwalifikowanym diagnostą zgodnie z procedurą diagnostyczną, w trakcie której można ocenić zdolności nawiązywania przez małego Pacjenta interakcji z drugą osobą i inne, istotne aspekty funkcjonowania. W przypadku młodzieży i osób dorosłych, badanie polega przede wszystkim na rozmowie na różne tematy, zawarte i opisane w procedurze testu ADOS-2.
Diagnoza ADOS-2, składa się z trzech kroków:
- krok pierwszy: konsultacja wstępna i wywiad kliniczny z rodzicem/opiekunem z wykorzystaniem kwestionariusza ADI-R
- krok drugi: badanie testem ADOS-2 według właściwie dobranego modułu
- krok trzeci: podsumowanie badania wyników wykonane według ściśle określonych kryteriów, co daje gwarancję rzetelności tego badania. Opracowanie raportu końcowego oraz omówienie go z rodzicem lub osobą badaną
- krok czwarty: „Badanie ADOS-2 jest elementem procesu diagnostycznego, a o końcowej diagnozie decyduje lekarz po badaniu pacjenta i zapoznaniu się z pełną dokumentacją”
Badanie ADOS-2 obejmuje: wywiad kliniczny, spotkanie z badanym, omówienie wyników oraz raport są wliczone w cenę usługi. Zapewnia to transparentność i wygodę dla rodziców.
Kiedy warto zastanowić się nad skorzystaniem z testu ADOS-2?
Jeśli zauważasz u swojego dziecka lub u siebie następujące symptomy, warto rozważyć przeprowadzenie testu ADOS-2:
- trudności z komunikacją werbalną i niewerbalną
- problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji z rówieśnikami
- ograniczone zainteresowania oraz powtarzalne wzorce zachowań
- nietypowe reakcje na bodźce sensoryczne
Test ADOS-2 może pomóc w dokładniejszym zrozumieniu tych zachowań i ewentualnej diagnozie.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 573 921 771, adresem [email protected] lub poprzez wiadomość prywatną na profilu Facebook: Centrum Sensum