Za sprawą koronawirusa znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która jest niezwykle trudna. Borykamy się z izolacją, wytrwale sprawdzamy doniesienia dotyczące wzrostu zachorowań, snujemy wizje, kiedy wrócimy. Staramy się racjonalnie podchodzić do wszelkich doniesień, jednak w wielu z nas potęguje się niepokój o zdrowie swoje i najbliższych, pracę, plany czy płynność finansową.
Aktualna sytuacja może prowadzić do odczuwania lęku uogólnionego, który nie jest nakierowany na dany obszar naszego życia, jednak powoduje dyskomfort psychiczny w codziennym funkcjonowaniu.
Czy możemy uchronić się przed strachem? Co zrobić, aby epidemia nie zakłócała naszego zdrowia psychicznego? Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz brytyjskiej NHS (National Health Service) na temat sposobów ochrony zdrowia psychicznego (radzenia sobie ze stresem i niepokojem), w czasie epidemii COVID-19.
Ogranicz korzystanie z mediów i zwracaj uwagę na fakty
Obecnie w mediach, pojawia się mnóstwo informacji na temat epidemii, w tym wiele niesprawdzonych i wprowadzających w błąd (tzw. fake news). Informacje te wywołują lub potęgują w naszej głowie negatywne emocje, warto zatem czerpać informacje dotyczące obecnej sytuacji, z wiarygodnych źródeł, m.in. strona Ministerstwa Zdrowia czy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przestrzegamy także przed śledzeniem informacji i doniesień medialnych przez cały dzień.
Pamiętaj, że warto być zorientowanym, ale już nadmiar informacji nie służy naszemu zdrowiu psychicznemu. Ustal czas, który przeznaczysz na oglądanie, wyszukiwanie czy słuchanie nowych doniesień dotyczących epidemii.
Pozostań w kontakcie z innymi ludźmi
Pomimo wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, w celu zachowania dobrej kondycji psychicznej trzeba utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Dzięki rozmowom z innymi przez telefon czy komunikatory internetowe, można uzyskać nie tylko wsparcie w trudnych chwilach, lecz także zyskać pełniejszy i bardziej zbalansowany obraz sytuacji.
Każdy ma prawo czuć się niespokojny czy zmartwiony. Warto rozmawiać o tym, co czujemy. Wypowiedziane i nazwane emocje często stają się dla nas bardziej przychylne. W rozmowach nie należy takż bagatelizować lęku czy problemów rozmówcy.
Pomagaj innym
Eksperci podpowiadają, że pomaganie innym osobom przynosi wymierne korzyści psychologiczne również tym, którzy tę pomoc świadczą. Warto więc angażować się w pomaganie sąsiadom, znajomym, a także w różnego rodzaju działania prospołeczne – oczywiście na ile jest to możliwe w czasach epidemii, a więc z zachowaniem zalecanych przez służby sanitarne środków ostrożności i higieny.
Przygotuj plan
Pozostając w domu przez większość czasu, warto z wyprzedzeniem zaplanować sobie czas. Pomoże nam to uniknąć chaosu, a także zmniejszy poziom niepewności. Warto też zastanowić się nad czynnościami, które odwlekaliśmy od dłuższego czasu, np. segregowanie dokumentów, zdjęć, porządki w szafach. Trudno będzie znaleźć lepszy moment na tego typu aktywności, niż obecny :-)
Zadbaj o swoje ciało
Miejsca, gdzie do tej pory dbaliśmy o swoje ciało są w dużej mierze niedostępne. Jednak dostęp do wielu programów z ćwiczeniami czy kanałów internetowych jest wciąż bardzo szeroki. Platformy internetowe oferują ćwiczenia dla różnych grup wiekowych, o różnych trudnościach, są także bezpłatne.
Dobrym krokiem jest również ograniczenie spożywania alkoholu, który chwilowo tłumi napięcie emocjonalne, jednak nie działa na źródło naszego lęku czy strachu.
Z domu znikają wszystkie przekąski i zapasy? ;-) W okresie destabilizacji chętniej podjadamy, może wynikać to ze stresu, ale też z nudów. Planuj swoje posiłki, zastanów się co ugotować kolejnego dnia, a może warto zrobić to świetne danie, na które do tej pory nie było czasu?
W miarę możliwości rób to, co lubisz
Z powodu wzmożonego lęku, napięcia i przygnębienia często rezygnujemy z podejmowania aktywności, które dotychczas sprawiały im radość. To błąd! Kontynuuj i rozwijaj swoje hobby oraz pasje. Ucz się nowych rzeczy i znajduj nowe form relaksu. Warto zainteresować się takimi metodami jak trening relaksacyjny (np. metodą Jacobsona) czy też kolorowanką antystresową.
Wysypiaj się!
Odpowiednia ilość i jakość snu wpływają zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Dlatego warto zadbać o wartościowy sen. Wywietrz sypialnie przed pójściem spać, zabierz wszelkie urządzenia, które mogą rozpraszać emitowanym światłem (np. diody w urządzeniach elektrycznych). Na godzinę przed snem zrezygnuj z korzystania z telefonu komórkowego czy komputera. Zamiennie proponujemy książkę, słuchanie muzyki lub inne czynności, które pomogą Ci się wyciszyć po całym minionym dniu.
Czy to wystarczy?
Uczulamy, że dla niektórych osób, powyższe zalecenia mogą być nieadekwatne lub niewystarczające. Jest wiele osób borykających się z zaburzeniami psychicznymi, u których w obecnej sytuacji może dojść do zaostrzenia objawów, u innych zaś, zaburzenia psychiczne mogą się właśnie po raz pierwszy pojawić. Takim osobom jest teraz szczególnie ciężko i potrzebne jest im konkretne, profesjonalne wsparcie!
Przypominamy, że jesteśmy dla Was dostępni cały czas, zarówno psycholodzy, psychoterapeuci, jak i lekarz psychiatra. Możecie rejestrować się do naszych Specjalistów poprzez zakładkę „zapisy online” znajdującej się w prawym górnym rogu strony, a także telefonicznie 573 921 771 oraz mailowo: [email protected]