Odchodząc na chwilę, od poruszanych przez nas zazwyczaj zagadnień, przedstawiamy kilka inicjatyw, w których sami bierzemy udział, a do których wsparcia, Was także serdecznie zapraszamy.
W naszych atykułach, staramy się zawierać treści, zmierzające do podniesienia świadomości względem zdrowia psychicznego i jakości życia oraz odnosić się do ważnych, naszym zdaniem, wydarzeń społecznych. Tak dzieje się i tym razem, gorąco zachęcamy bowiem, do wspierania Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę | Empowering Children Foundation, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, a która straciła finansowanie na funkcjonowanie tej inicjatywy.
Telefon zaufania działa codziennie - 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Tylko w 2021 r. pracownicy fundacji odebrali 57 621 połączeń, odpowiedzieli na 9 232 wiadomości, a także podjęli 823 interwencji ratujących życie dzieci i młodzieży.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę | Empowering Children Foundation, wspiera także rodziców i nauczycieli, przygotowując wiele psychoedukacyjnych treści. Pracując z dziećmi, my także często korzystamy z materiałów przygotowanych przez Fundację, a także zachęcamy do tego rodziców.
Z tego miejsca, chcemy też podziękować serdecznie Panu Aleksandrowi Twardowskiemu, która zorganizował zrzutkę, mającą na celu zagwarantowanie funkcjonowania telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, w dotychczasowej formie.
Przez ostatnie kilkanaście tygodni, uczestniczyliśmy także w akcji, która ma na celu wsparcie Kobiet z Ukrainy. W ramach wydarzenia, należało przygotowywać zestaw ze wskazanymi artykułami higieny osobistej lub kosmetykami.
W ramach akcji "Przyjaciółka - Przyjaciółce / Подружка - Подружці", tzw. pakiety godności, zostały przekazane dla Kobiet z Ukrainy, które lada moment, znajdą schronienie w NZOZ Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Wczesnej Terapii MONAR we Wrocławiu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym Kobietom i Mężczyznom, przypominając jednocześnie, że akcja trwa nadal, zapraszamy zatem do pozostawiania pakietów w naszym Centrum przy ul. Bujwida.
Ostatnia z iniciatyw, o której chcieliśmy powiedzieć, niedawno zakończony tydzień świadomości tzw. Tydzień Świadomości Zdrowia Psychicznego (#MentalHealthAwarenessWeek), któregotegorocznym tematem było #IveBeenThere.
Celem Tygodnia Świadomości Zdrowia Psychicznego 2022r., jest zwrócenie uwagi na poczucie samotności, co jest szczególnie ważne, w kontekście wydarzeń z ostatnich kilku lat.
Zazwyczaj wydaje nam się, że problem samotności dotyczy tylko tych, którzy nie mają wokół siebie bliskiej osoby, kogoś, do kogo mogą się odezwać, uśmiechnąć i kto będzie dla nich wsparciem, w rzeczywistości jednak, większość ludzi doświadcza poczucia samotności.
Możemy ją czuć pomimo otaczających nas przyjaciół, rodziny czy znajomych, samotność jest bowiem realną trudnością i wiąże się z brakiem poczucia przynależności i zrozumienia, co w konsekwencji może prowadzić do depresji, zaburzeń lękowych, pogorszenia stanu zdrowia oraz wielu innych biopsychospołecznych konsekwencji.
Uczucie samotności, które towarzyszy nam od czasu do czasu, mimo, że nieprzyjemnym, jest samo w sobie, stanem dość naturalnym, problem pojawia się natomiast wraz z nasileniem jej intensywności i częstotliwości.
U niektórych osób, samotność może trwać latami i być odczuwana niemal bez przerwy, powodując tym większą niechęć do rozmowy o tym w właśnie stanie, a także ukrywanie przed otoczeniem, że jest nam trudno, czasami wręcz na siłę sprawiając wrażenie, że czujemy się dobrze.
Tegoroczny #MentalHealthAwarnessWeek, zachęca do rozmowy na temat samotności. Na początek, może to być rozmowa z bliską nam osobą, jeżeli natomiast jej nie mamy lub czujemy, że chcemy porozmawiać ze specjalistą, nie wahajmy się zwrócić o pomoc.
Poniżej zamieszczamy numery telefonów do organizacji, które udzielają bezpłatnej i natychmiastowej pomocy psychologicznej
116 123 - Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
22 484 88 01 - antydepresyjny telefon zaufania, Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
22 425 98 48 - Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna
Zachęcamy Was do udziału we wspraciu tych i podobnych iniciatyw, a takze do kontaktu z nami pod numerem 573 921 771 lub adresem [email protected]